Jak sprawić, by sierść psa była gładka i lśniąca

i

Autor: Shutterstock

Jak sprawić, by sierść psa była gładka i lśniąca

2017-05-15 2:00

Gładka, błyszcząca sierść – to oznaka zdrowia i wizytówka naszego pupila. Warto więc zadbać o to, by pies prezentował się jak najlepiej. Na urodę jego okrywy włosowej wpływa zbilansowana dieta i odpowiednia pielęgnacja – regularne czesanie i kąpiele.

Kiedy pies ma suchą, matową sierść – to widomy znak, że w jego karmie brakuje odpowiednich składników odżywczych. Dobierzmy więc tak skomponowaną karmę, by miała ona odpowiednie proporcje białek, tłuszczów, witamin, makro- i mikroelementów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wówczas sierść nie będzie wypadać i zyska piękny jedwabisty połysk. W jadłospisie pupila nie może zabraknąć takich witamin jak: A, witamin z grupy B, C, H i F. Trzeba mu też dostarczyć nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, których bogatym źródłem jest olej z łososia. Można kupić specjalne preparaty w kroplach, obfitują też w niego karmy z dodatkiem ryb morskich. Również dodawanie do posiłku zwierzęcia oliwy z oliwek, doskonale wpływa na stan jego włosów.

Kąpiel jak najbardziej wskazana

Pies nie wymaga częstego kąpania, jednak kilka razy do roku lub kiedy zwierzę bardzo się pobrudzi - powinno zostać porządnie umyte. Pamiętajmy, by do mycia psa używać szamponów przeznaczonych wyłącznie dla zwierząt. Ludzki szampon może podrażnić skórę i doprowadzić do powstania łupieżu. Sięgajmy też po kosmetyki odpowiednie dla rodzaju sierści pupila. U psów długowłosych dobrze sprawdzają się te z dodatkiem płynnego jedwabiu, który ułatwia rozczesywanie i nadaje sierści ładny połysk i miękkość. Przesuszone włosy dobrze zareagują na olejek jojoba, a podrażnienia złagodzi aloes lub lanolina. Psy z krótką zbitą sierścią wymagają produktu, który dobrze odżywi cebulki, np. na bazie protein. Jeśli sierść nadmiernie wypada po kąpieli, warto zastosować odżywkę regenerującą. W przypadku psów skłonnych do alergii, sięgnijmy po szampon hypoalergiczny.

Pamiętajmy o czesaniu

Bardzo ważne jest regularne czesanie psa, które usunie martwe włosy i podszerstek, co zapobiegnie powstawaniu kołtunów i nadmiernej suchości skóry. Najlepiej to zrobić za pomocą tzw. furminatora (rodzaj bardzo gęstego zgrzebła), który wspaniale poradzi sobie z usunięciem podszerstka i równomiernie rozprowadzi produkowany przez skórę tłuszcz. Do tego przyda się zestaw grzebieni, które warto dobrać do rasy psa, w ich wyborze pomoże obsługa sklepu zoologicznego lub psi fryzjer. Trzeba pamiętać, że futro psa ma różnorodną fakturę, dlatego dobrze zaopatrzyć się w podwójny grzebień o różnym rozstawie ząbków. Rozczesywanie rozpoczynamy od strony o szeroko rozstawionych zębach, potem stosujemy ten bardziej gęsty. Przy psach długowłosych sprawdzą się grzebienie o długich zębach, krótkowłose najlepiej czesać takim z prostymi, krótkimi zębami.

Naturalne sposoby

Można też wykorzystać dary natury, które znacząco poprawią kondycję sierści i pobudzą jej regenerację. Doskonałym źródłem wartościowych składników odżywczych jest siemię lniane, którego ziarenka można dodawać do karmy. Dobre efekty dają także drożdże piwne w formie granulatu.

E7EBw8-e01E&t=2s

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki