DLA KOGO dieta śródziemnomorska
Nie ma żadnych przeciwwskazań, a jednocześnie jest bardziej zalecana dla osób z podwyższonym cholesterolem oraz problemami z nadciśnieniem i miażdżycą.
CO JEŚĆ, a czego unikać
Dieta, jak sama nazwa wskazuje, polega na spozywaniu produktów lekkich, pochodzących z Grecji, Włoch i Hiszpanii. Przede wszystkim w naszym jadłospisie powinny znaleźć się owoce morza (źródło białka) i ryby, gotowane, a także surowe warzywa w dużych ilościach. Zalecane sa także różne ziarna zbóz, oliwa z oliwek oraz orzechy. Dania możemy przyprawiać, ale stanowczo unikamy soli. W tej diecie nie jemy również czerwonego mięsa.
Patrz też: Picie kawy w upał - 1 kawa może powodować odwodnienie, 136 zabija
Plusy i minusy
Jedyną wadą jest liczenie kalorii, przynajmniej na początku, zanim przyzwyczaimy się do odpowiednich ilości posiłków. Plusem jest to, że dieta może być naszym sposobem żywienia na całe życie. Jest zdrowa i dzięki niej, tak jak Grecy będziemy żyć dłużej. To za sprawą witaminy E, która opóźnia procesy starzenia i której dużo jest w produktach śródziemnomorskich.
Przykładowy dzień z dietą śródziemnomorską
Na śniadanie możemy zjeść jogurt z musli, oczywiście odtłuszczony. Na obiad pół szklanki ryżu i łososia z rusztu z brokułami. Możemy wypić szklankę soku pomidorowego. Natomiast na kolację sałatkę zrobioną z sera feta, sałaty i pomidora, skropioną oliwą z oliwek.
Musimy pamiętać o piciu wody niegazowanej. Codziennie przynajmniej 2 litry.