Większe sklepy często organizują wyprzedaże sezonowe. Warto z nich korzystać, ale po zastanowieniu się nad tym, czego naprawdę potrzebujemy. Zanim rzucimy się w szał zakupów, należy u konkurencji sprawdzić cenę produktu, który chcemy kupić. Może się okazać, że konkurencja mimo takiej samej ceny wyjściowej bardziej dany towar przeceni. Jeśli nie spieszy ci się bardzo z zakupem, warto śledzić promocję i czekać, aż cena spadnie maksymalnie.
Korzystaj ze zniżek
Na najwyższe zniżki możesz liczyć, gdy uda ci się trafić na likwidację sklepu. Ale wiele sklepów oferuje sprzedaż niektórych artykułów po okazyjnych cenach w wybrane przez siebie dni - w super- i hipermarketach właściwie codziennie można kupić coś po okazyjnej cenie. W sklepach z odzieżą również zdarzają się takie dni, np. zniżki z okazji Dnia Kobiet. Dowiedz się w swoich ulubionych sklepach, kiedy będą takie okazje. Jeśli podoba ci się konkretny produkt czy ubranie, spytaj, czy będą niedługo objęte promocją.
Taniej w sieci
Na zakupach w Internecie przeciętny polski konsument oszczędza średnio 15 proc. ceny (tak wynika z raportu "Polska internetowa"), ale różnice mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Polacy z roku na rok coraz chętniej kupują w sieci, zwłaszcza sprzęt rtv i agd.
W sieci są porównywarki cenowe, dzięki którym możesz sprawdzić ceny w wielu sklepach. Sporo też zaoszczędzisz, biorąc udział w aukcjach organizowanych na portalach internetowych, bo trafiają się tu nieraz prawdziwe okazje cenowe.
Zbiorcze zakupy
Dobrą okazją, by kupić coś taniej, są zakupy grupowe. Cena produktu w ofercie zakupów grupowych jest zwykle niższa nawet o 50-70 proc. od ceny jednostkowej. Przedsiębiorcy obniżają ceny, bo liczą na to, że zadowoleni klienci wrócą i kupią towar w podstawowej cenie.
Zarabiaj, wydając
W dużych sieciach handlowych możesz kupować taniej, jeśli skorzystasz z oferowanych przez nie programów lojalnościowych. Zwykle dostajesz kartę klienta, która uprawnia cię do różnych zniżek i bonusów albo zbierasz punkty i w zamian otrzymujesz prezenty. Niektóre sieci handlowe mają specjalne oferty dla poszczególnych grup klientów, np. dla seniorów - w określone dni tygodnia mogą oni robić zakupy z kilkuprocentowym rabatem. Z kolei banki coraz częściej oferują karty kredytowe z dołączonymi programami partnerskimi. Dzięki nim, posiadając konto i kartę, możesz liczyć na rabaty i zniżki w sieciach sklepów czy w punktach usługowych będących partnerami danego banku albo zbierać punkty, które w przyszłości wymienisz na nagrody.
Jeśli masz rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, możesz też skorzystać z oferty moneyback. Polega ona na tym, że bank zwraca na twoje konto osobiste część pieniędzy, które wydałeś, płacąc kartą płatniczą lub kredytową. Czyli używając plastikowych pieniędzy, możesz liczyć na dodatkowe zyski, bo wydane podczas zakupów pieniądze częściowo się zwracają. Najczęściej bank oddaje ci z powrotem 1 proc. wydatków. Nie jest to dużo, ale aktywnie używając karty, możesz rocznie oszczędzić nawet kilkaset złotych.
Joanna Tołwińska (31 l.) z Białegostoku: Kupuję tylko w dużych sklepach
- Przez ostatni rok ceny w sklepach bardzo poszły w górę. Żeby zaoszczędzić, na większe zakupy wybieram się zawsze do dużych marketów, a mały sklepik osiedlowy zostawiam sobie na zakupy podstawowych produktów. Staram się też śledzić różne promocje i kiedy na taką trafię, robię zapasy, a mięso czy wędliny zamrażam.
10 zasad oszczędnego klienta
Zanim wyruszysz na zakupy, koniecznie przygotuj listę niezbędnych sprawunków i się jej trzymaj, dzięki temu nie wydasz niepotrzebnie pieniędzy.
Zdecyduj, ile możesz wydać na zakupy i nie bierz więcej pieniędzy.
Poluj na wyprzedaże, przeceny, oferty specjalne, ale kupuj tylko to, co jest ci potrzebne.
Porównaj ceny w kilku miejscach, zaglądaj do hurtowni, na bazary, a jeśli często robisz zakupy w jednym sklepie, zapytaj o program lojalnościowy czy inne rabaty.
Pilnuj ceny. Sprawdź ją (np. na czytniku), zanim podejdziesz do kasy.
Nie nabieraj się na sztuczki hipermarketów – sprawdzaj pojemność opakowań, które na oko wydają się identyczne.
Uważaj na promocje. Nie zawsze artykuły w zestawie są tańsze od pojedynczych.
Rób zakupy w hipermarketach, a nie drogich osiedlowych sklepach.
Targuj się. Możesz to robić nie tylko na bazarach, ale i w sklepach.
Korzystaj z Internetu – ceny niektórych produktów w sieci (np. AGD., RTV) mogą być nawet o 30 proc. niższe.
Uwaga! Ubrania i buty kupuj zawsze poza sezonem. Jeśli zimową kurtkę lub kozaki kupisz wczesną jesienią albo dopiero wtedy, gdy sezon zimowy dobiega końca, zapłacisz za nie nawet 20 proc. mniej.