Gdy upał dopada cię na wakacjach, gdzieś nad wodą, jest szansa, że nadmiernie wysoką temperaturę uznasz po prostu za wspaniałą pogodę. Inaczej znosimy upały w mieście. Intensywne promieniowanie słoneczne i wysoka temperatura wywołują w miejskiej atmosferze takie reakcje chemiczne, że smog wręcz utrudnia oddychanie, drażni oczy i skórę. W dodatku mury kamienie nagrzewają się tak mocno, że temperatura jest tam o kilka stopni wyższa niż na otwartej przestrzeni. Jak sobie z tym wszystkim poradzić?
Generalne porządki odłóż na później
Podczas upałów warto, byś zmieniła swoje zachowanie. Nie chodzi oczywiście o jakąś rewolucję, ale o wykazanie się większą dozą rozsądku. Między godziną 10 a 16 lepiej nie planuj wytężonego wysiłku fizycznego i unikaj dłuższego przebywania na słońcu. Gdy musisz wyjść z pomieszczenia - chroń się w cieniu, noś kapelusze lub czapkę z daszkami i okulary przeciwsłoneczne, koniecznie z filtrem pochłaniającym promieniowanie UVA i UVB.
Zbawienne siódme poty
Zbyt wysoka temperatura potrafi w dużym stopniu zakłócić pracę organizmu - wpływa negatywnie na pracę układu trawiennego, oddechowego i krążenia. Do pewnego stopnia organizm potrafi się przed nią bronić sam.