Jak urządzić łazienkę w domu jednorodzinnym - PORADNIK

2010-10-02 9:00

Coraz częściej przy sypialniach projektuje się dwie łazienki – jedną dla rodziców, drugą dla dzieci – jednak w wielu domach jest to nadal jedno duże pomieszczenie, z którego korzysta cała rodzina. Taka ogólna, rodzinna łazienka musi sprostać wielu wymaganiom. Dowiedz się, jaka powinna być łazienka, z której korzystają wszyscy domownicy i jak ją urządzić.

Łazienka rodzinna przeznaczona jest dla wszystkich domowników. Dlatego, jej wyposażenie musi uwzględniać różne potrzeby: szybkiej kąpieli pod natryskiem i długiego moczenia się w wannie z bąbelkami, codziennego golenia się przed lustrem i czasochłonnych zabiegów kosmetycznych.

W rodzinnej łazience powinny się znaleźć zarówno wanna, jak i natrysk; nie tylko sedes, ale także bidet; duże lustro; koniecznie dwie umywalki. Bardzo często musi się tu zmieścić także pralka, na którą nie ma miejsca gdzie indziej. No i oczywiście półki i szafki, bo kosmetyków i przedmiotów tam przechowywanych będzie dużo.

Przeczytaj koniecznie: Łazienka seniora

To wspólne wielofunkcyjne pomieszczenie nie może być małe. Przecież zwykle korzysta z niego kilka osób jednocześnie. Dzieci myją razem zęby po kolacji, rodzice w tym samym czasie szykują się do pracy; starsze dziecko bierze prysznic, podczas gdy mama kąpie w wannie malucha...
W rodzinnej łazience są więc potrzebne nie tylko różne urządzenia, ale także wolna przestrzeń, w której mogą się swobodnie poruszać dwie czy trzy osoby.

Wielkość i aranżacja łazienki rodzinnej


8 m2 to wystarczająca wielkość rodzinnej łazienki. Jednak efektywnie wykorzystując przestrzeń, można rozmieścić wszystkie urządzenia również na mniejszej powierzchni. Jednym z popularnych sposobów na to jest wybór mniejszych umywalek, węższych kabin natryskowych, krótszych wanien (bo większe „nie wejdą”). Nie należy z tym przesadzić, bo zbyt małe urządzenia będą po prostu niewygodne.

Jeżeli brakuje miejsca, lepiej zrezygnować z bidetu na rzecz specjalnej baterii umywalkowej – bidetki z długim wężem – lub zamiast dwóch malutkich umywalek zamontować jedną szeroką.

Warto też mądrze dobierać kształt urządzeń do wymiarów i wielkości łazienki (narożne lub prostokątne brodziki, nietypowe wymiary wanny, sedes montowany w rogu, pralki ładowane od góry). Celem tej przypominającej puzzle łamigłówki jest takie rozmieszczenie urządzeń, aby pośrodku pozostało jak najwięcej wolnej powierzchni zapewniającej dostęp do nich i swobodę poruszania się.

Ważne jest to, czy kształt pomieszczenia pozwala na wykorzystanie przestrzeni przy wszystkich ścianach, także przy tej, w której są drzwi wejściowe. Czasem można poprawić ustawność łazienki, przesuwając drzwi, aby zmieścił się obok nich krótszy bok wanny, narożna kabina natryskowa czy wnęka na pralkę.

Jeżeli jest taka możliwość, dobrze wyróżnić w łazience strefę suchą, z której korzysta się częściej (sanitariaty, umywalki) oraz strefę mokrą (wanna, natrysk). Ten wygodny podział powstaje w wyniku grupowania urządzeń o podobnych funkcjach, ale może zostać podkreślony zróżnicowaniem materiału na posadzce albo ścianką.

Ażurowe, przeszklone lub po prostu niskie ścianki oddzielające urządzenia są bardzo przydatne – porządkują przestrzeń i zwiększają komfort korzystania z łazienki, kiedy przebywa w niej jednocześnie kilka osób. Można je stosować nawet w mniejszych pomieszczeniach, na przykład między wanną a natryskiem.

Niska ścianka za wanną może zasłonić pralkę lub dyskretnie oddzielić strefę sanitarną od kąpielowej. W większych pomieszczeniach można się pokusić o wyraźniejsze podziały nie tylko funkcjonalne, ale i przestrzenne. Ścianki z urządzeniami mogą być ustawiane w poprzek lub pośrodku łazienki, skutecznie dzieląc ją na dwie części. Na przykład ściana z umywalkami na wprost wejścia może zasłaniać umieszczony z drugiej strony natrysk.

Łazienka rodzinna – pomieszczenie wspólne i wielofunkcyjne – powinna zmieścić komplet potrzebnych urządzeń: dwie umywalki, sedes i bidet, wannę oraz natrysk. Jednak sposób aranżacji zawsze trzeba dostosować do konkretnych warunków – do tego, jaki jest dom, ile osób liczy rodzina, jaki kształt i wysokość ma pomieszczenie, gdzie są drzwi i okno, w którym miejscu znajduje się pion kanalizacyjny.

Warto wiedzieć

1. Okno w łazience to warunek komfortu. Starajmy się zachować swobodny dostęp do niego. Zapewnia naturalne oświetlenie, pomaga szybko wywietrzyć łazienkę i pozwala ozdobić ją kwiatami.
2. Najlepsze oświetlenie dzienne (do makijażu, przeglądania się, golenia, czynności „okołoumywalkowych”) to okno z lewej strony.
3. Jeśli to możliwe, spróbujmy urządzić kąt wypoczynkowy z siedziskiem lub fotelem. Wiele czynności pielęgnacyjnych łatwiej i przyjemniej jest wykonywać przy świetle dziennym i na siedząco.
4. Na ścianie obok okna dobrze jest umieścić lustro. Odbicie światła i widoku z okna (choćby to było tylko niebo) optycznie powiększy łazienkę i korzystnie wpłynie na atmosferę wnętrza.
5. W małych łazienkach bardzo pożądane jest lustro od samej ziemi – bez cokołu – daje złudzenie większej przestrzeni.
6. W wąskim pomieszczeniu dobrze jest umieszczać wannę prostopadle do jej długości – przy krótszej ścianie.
7. Regularny kształt pomieszczenia warto podkreślić symetrycznie, ustawiając urządzenia, na przykład umieszczając wannę na osi.


Czytaj więcej na

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają