Jak urządzić mały pokój dla dziecka? Sprytne pomysły projektantów

2020-04-21 8:31

Wszyscy marzymy o tym, żeby stworzyć dziecku najpiękniejszy z możliwych światów. Nawet w bardzo małym pokoju dziecięcym jest to możliwe. Projektanci mają sprawdzone patenty jak urządzić mały pokój dla dziecka. Przemyślane rozwiązania pozwalają „rozciągnąć” przestrzeń...

Pokój dziecka Smyki Design

i

Autor: Archiwum serwisu Różne wzory na ścianach pozwalają je od siebie optycznie odsunąć, powiększając nieduże wnętrze. Podobną rolę odgrywają zawieszone pod sufitem proporczyki. Wszystko to oprócz rozciągania przestrzeni urozmaica i ociepla aranżację

Urządzając każdy pokój dla dziecka, także ten bardzo mały, trzeba wygospodarować wygodne miejsce na naukę, zabawę i odpoczynek. Pomysły architektów pokazują jak ekonomicznie gospodarować przestrzenią przeznaczoną na każdą z tych stref i w jaki sposób je łączyć.

Szukając dodatkowych metrów

Najprościej można je znaleźć projektując przestrzennie - nie tylko w poziomie, ale także w pionie. Zresztą dzieci uwielbiają takie aranżacje, które pozwalają im oderwać się od podłogi. Najpowszechniejsze są w tej kategorii łóżka piętrowe. Coraz powszechniejsze są także wywodzące się od nich inne rozwiązania kompaktowe. Przykładowo  przestrzeń pod piętrowym łóżkiem może być wykorzystana na miejsce do nauki. Tak się stanie, gdy do jego ramy zostanie przymocowany blat biurka. Potem wystarczy już tylko dokupić  nieduży kontener z szufladami. Inne kompaktowe rozwiązanie, które spodoba się dzieciom to łóżko na podwyższeniu, pod którym jest modułowa zabudowa do przechowywania dziecięcych skarbów.

Pokój dziecka Smyki Design

i

Autor: Archiwum serwisu Piętrowe łóżko, uwielbiane przez dzieci, pozwala na ekonomiczne wykorzystanie powierzchni pokoju. Można pod nim urządzić miejsce spotkań albo plac zabaw Link: Projekt gotowy pokoju dla dziewczynki w wieku szkolnym Smyki Design

Kolejny dobry pomysł na wielopoziomową aranżacje to łóżko piętrowe z miejscem do spania, pod którym przestrzeń może być wykorzystana na strefę zabawy/hobby. Gdy poddasze albo pokój jest bardzo wysoki, warto zastanowić się nad większą antresolą, która może stać się miejscem do odpoczynku i zabawy. Jeszcze bardziej nieszablonowym rozwiązaniem jest zestawienie łóżka piętrowego z małą antresolą-kryjówką, na którą można wejść z posłania.

Jak urządzić mały pokój dla dziecka - szafa i schowek

Nawet w małym pokoju dziecka strefa przechowywania powinna być rozbudowana. Tylko taka może uchronić od ciągłego bałaganu. Najlepiej jeżeli będzie to cały system, który pozwoli na schowanie, przechowywanie ubrań, zabawek czy książek. Aby szafy i półki nie dominowały w aranżacji projektanci decydują się na rozsuwaną szafę od podłogi do sufitu lub tworzą wysoką zabudowę z modułów. Taka modułowa układanka ma tę zaletę, że można ją sukcesywnie rozbudowywać dostosowując do zmieniających się potrzeb dziecka. Jeśli jednak jakieś szafki mają być rozproszone po pokoju, warto nadać im dodatkową funkcję – estetyczną. Mogą tworzyć barwne zestawienia i ożywiać kompozycję.

Pokój dziecka Smyki Design

i

Autor: Archiwum serwisu W niewielkim pokój należy rozsądnie zaplanować miejsca na przechowywanie. Tu dobrym rozwiązaniem są szuflady pod łóżkiem Link: Projekt gotowy pokoju dla dziewczynki w wieku szkolnym Smyki Design

Pamiętajmy, że bardzo praktyczne są szuflady, bo po wysunięciu widać całą ich zawartość. Ale sprawdza się także zestaw kontenerków czy nawet worków, do których szybko można coś wrzucić.

W małym pokoju może być ważny sposób otwierania szaf i szafek. Tradycyjne drzwi rozwieralne potrzebują najwięcej miejsca, bardziej ekonomiczne dla przestrzeni są przesuwne (potrzebny jest pas szerokości około 8 cm na prowadnice). Jeszcze bardziej oszczędzające przestrzeń będą drzwi zamykane roletą.

Uwaga!
Warto wiedzieć

Autor: https://www.gettyimages.com / emrVectors/ Archiwum prywatne

Centrum strefy nauki i hobby w pokoju dziecka w wieku szkolnym to biurko. Nie minimalizujmy jego wymiarów. Aby dobrze wypełniało swoje funkcje musi mieć co najmniej 100 cm szerokości i głębokość 60-90 cm. Nie można także zbytnio zagracić przestrzeni pod blatem biurka. Musi tam zostać co najmniej 70 cm szerokości i 60 cm głębokości – tylko wtedy dziecko będzie mogło wygodnie trzymać nogi.

Wielofunkcyjność oszczędzająca miejsce

Meble, które dostosowują się do potrzeb są na wagę złota w przypadku małej przestrzeni. Dobrym przykładem są zamykane pojemniki na kółkach, które można wykorzystać jako schowek, stolik albo miejsce do siedzenia. Poza tym można je przestawiać w dowolne miejsce pokoju.

Kolejna ważna rada, która pomoże rozwiązać problem: jak urządzić mały pokój - na niedużej przestrzeni warto pomyśleć o łóżku, które jest również szafką - ma szuflady pod materacem.  Poza tym na niedużej przestrzeni strefy często się zazębiają, dlatego sprawdzi się tu mebel, który jest wygodnym łóżkiem w nocy a w dzień staje się kanapą dla gości z wieloma oparciami. Dzięki temu, zależnie od pory, w tym samym miejscu może być strefa snu albo zabawy.

Mały pokój dziecka

i

Autor: Andrzej Szandomirski Przestrzeń do zabawy została podzielona na dwie części: jedna jest pod piętrowym łóżkiem, a druga nad nim – na małej antresoli, na którą można się dostać z łóżka przez nieduże okienko. Projekt: MG Projekt oraz Paweł Rupniewski

Powiększamy mały pokój dziecka

Jeśli zależy nam na optycznym rozciągnięciu przestrzeni, sprawdzonym sposobem jest pomalowanie ścian i sufitu na jasny kolor. Najlepiej powiększa błękit i jasne zimne barwy. Podłoga też powinna być jasna.

Jeśli chcemy poprawić proporcje za wąskiego pokoju, wystarczy że pomalujemy najwęższe ściany na jaśniejszy kolor niż pozostałe. Oczywiście w roli „powiększacza” doskonale sprawdzi się fototapeta. 

Więcej o optycznym powiększaniu wnętrz czytaj TUTAJ

Pokój dziecka Smyki Design

i

Autor: Archiwum serwisu W małym pomieszczeniu warto pomnożyć przestrzeń – wieszając lustra Link: Projekt gotowy pokoju dla dziewczynki w wieku szkolnym Smyki Design

ZOBACZ WSZYSTKIE PROJEKTY

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki