Jak walczyć z katarem? (video!)

2009-01-23 7:00

To nie choroba, lecz jej jakże przykry objaw. Podobno nie leczony trwa tydzień, a leczony siedem dni. Możemy jednak spróbować rozprawić się z nim nieco szybciej.


Katar najczęściej towarzyszy infekcjom wirusowym. Na wirusy nie ma skutecznego leku. Pozostaje więc łagodzenie objawów przeziębienia czy grypy, takich jak bóle głowy, szum w uszach czy trudności w oddychaniu spowodowane zatkanym nosem. Lepiej zostać kilka dni w domu. Oszczędzać się. Pić dużo ciepłych lub letnich napojów i nawilżać powietrze w pokoju.

Nos nie od parady

Wdychane powietrze musi być dobrze oczyszczone, ogrzane i nawilżone, zanim dotrze przez krtań do oskrzeli i płuc. By tak się stało, natura wyposażyła nos w rozbudowaną sieć naczyń krwionośnych, które pomagają przy ogrzewaniu wdychanego powietrza. Komórki śluzowe służą nawilżaniu, a rzęsate przesuwają śluz w stronę gardła i wychwytują zanieczyszczenia. Gdy mamy katar, ten mechanizm przestaje funkcjonować. Obrzęk błony śluzowej nosa utrudnia oddychanie. Pomoże wówczas zażywanie witaminy C, rutinoscorbinu i wapna oraz udrożnienie dróg oddechowych inhalacjami z gorącej wody z dodatkiem olejków eterycznych (miętowego, jałowcowego lub tymiankowego) albo gotowych preparatów (inhalolu, mentoklaru, amolu).

Babcine sposoby

Pokrop chusteczkę olejkiem geraniowym, sosnowym, anyżowym lub cedrowym (może być także olbas oil) i wdychaj zapach. Mocz stopy w misce z gorącą wodą z dodatkiem trzech łyżek stołowych soli kuchennej. Dolewaj wrzątku w miarę stygnięcia, tak długo, aż pot ci wystąpi na czoło. Wytrzyj nogi i natychmiast wejdź do łóżka. Zrób sobie inhalację. Dodaj do wody soli kuchennej (na litr gorącej wody - czubata łyżka stołowa soli). Temperatura wdychanej pary nie powinna przekraczać 50 st. C. Nacieraj na noc dłonie, stopy, klatkę piersiową i plecy maścią vick-vaporub lub olejkiem kamforowym. Wypij na noc szklankę gorącego mleka z masłem i z miodem. Wymieszaj po 20 g krwawnika, szałwii i dziurawca. Łyżkę stołową mieszanki zalej szklanką wrzątku i zostaw na kwadrans pod przykryciem. Pij napar 3 razy dziennie, po filiżance, godzinę przed posiłkiem. Jedz często czosnek. Wyciśnięty dodawaj do potraw, bo wzmacnia odporność. Czosnek w kapsułkach co prawda eliminuje charakterystyczny zapach, jednak nie działa tak skutecznie jak surowy.

 

Więcej w serwisie:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają