Jak walczyć z łupieżem

2010-10-02 7:00

Łupież jest to postać łojotokowego zapalenia skóry, w której dochodzi do złuszczania martwych komórek skóry głowy. W cięższych przypadkach może być zajęta również skóra okolicy nosa, uszu i pod pachami

W prawidłowych warunkach obumarłe komórki zrzucane są podczas rutynowej pielęgnacji i zabiegów higienicznych włosów. Jednak czasami na skutek różnych czynników (np. infekcje przebiegające z wysoką gorączką, choroby skóry, niewłaściwa pielęgnacja włosów, niektóre leki) ten normalny cykl zostanie zakłócony i pojawia się łupież.

Może się on przytrafić zarówno osobie o suchej, jak i tłustej skórze. Zwykle nie wymaga on specjalnego leczenia, wystarczają zabiegi domowe. Do nich należy: częste i dokładne szczotkowanie włosów, systematyczne mycie szamponami przeciwłupieżowymi. Uwaga! Zbyt częste mycie lub mycie źle dobranymi szamponami oraz suszenie gorącym powietrzem może być przyczyną podrażnienia skóry i wywołać lub nasilić łupież!

W przypadku bardzo nasilonego łupieżu można umyć włosy mydłem zawierającym siarczek selenu.

Niektórzy dermatolodzy zalecają w takim przypadku szampony przeciwgrzybicze. Bo, mimo że łupież nie jest schorzeniem grzybiczym, grzyby, które w normalnych warunkach bytują na skórze głowy, mogą nasilić łuszczenie skóry.

Z metod naturalnych na tę dolegliwość można polecić wcieranie w skórę głowy 10-proc. wyciągu olejowego z szałwii. Należy odczekać ok. 2 godz., a potem spłukać. Dobrym sposobem jest też wcieranie świeżo przyciętego liścia z aloesu oraz nacieranie skóry olejkiem eukaliptusowym lub rycynowym. Oczywiście potem należy głowę dobrze spłukać ciepłą wodą z dodatkiem odrobiny odpowiedniego szamponu.

Czasami, kiedy łupież jest wyjątkowo dokuczliwy, stosuje się leczenie farmakologiczne, ale o tym może zadecydować dermatolog.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają