Warzywa i owoce są jednymi z najważniejszych składników zdrowej diety. Z badań przeprowadzonych pod koniec 2019 roku przez agencję Kantar wynika jednak, że aż 3/4 Polaków nie wie, ile miejsca w diecie powinny zajmować. Zbyt małe ich spożycie jest przyczyną wielu chorób. Potwierdzają to wstępne wyniki badań przeprowadzonych w 2019 roku przez American Society for Nutrition. Wykazały one, że niskie spożycie owoców i warzyw może być przyczyną milionów śmiertelnych udarów i zawałów serca. Zgodnie z zaleceniami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego, co jemy. Z badań wynika jednak, że jedynie 18 proc. Polaków spełnia ten warunek, a 1/3 narodu w ogóle nie uwzględnia tych składników w swoim jadłospisie.
Jak skutecznie zwiększyć ilość owoców i warzyw w diecie?
Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) należy spożywać minimalnie 400g owoców i warzyw dziennie. Istnieje kilka prostych sposobów, aby pamiętać o dodawaniu ich do swojej diety. Trzymaj owoce tam, gdzie możesz je zobaczyć. Umieść kilka gotowych do spożycia produktów na stole, lub przechowuj pokrojone owoce w lodówce tak, aby były gotowe, gdy odczujesz potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego. Wybierz produkty, których wcześniej nie próbowałeś. Warzywa i owoce są świetnym sposobem na urozmaicenie jadłospisu. Staraj się stopniowo dodawać do diety nowe składniki, aby uniknąć nudy. Spróbuj regularnie wymieniać warzywa podawane do obiadu. Zamiast ziemniaków zdecyduj się na brokuły czy szparagi. Nie tylko pozytywnie wpłynie to na różnorodność twoich posiłków, ale także dostarczy ci wielu korzystnych wartości odżywczych. Otwórz się na nowe przepisy. Sałatki to nie jedyny sposób na włączenie warzyw do diety. Spróbuj wykorzystać je także w zupach, sosach lub jako przekąski. Pij soki. Świeżo wyciskane soki są źródłem wielu witamin i doskonałym sposobem na wprowadzenie do jadłospisu nie tylko owoców, ale również warzyw. Możesz dowolnie łączyć ze sobą składniki, tworząc napoje o ciekawych kolorach i smakach.
– Soki to świetny sposób na spożywanie większej ilości warzyw i owoców. Ważne jest, aby zawierały miąższ, który jest źródłem błonnika. Dlatego też, dobrze jest wycisnąć sok w domu. Dzięki temu mamy gwarancję jakości produktów. To również dobry sposób na zwiększenie spożycia warzyw dla osób, które za nimi nie przepadają. Połączenie z owocami w świeżo wyciśniętym soku zneutralizuje smak warzyw. Takie rozwiązania mogą spodobać się szczególnie dzieciom – mówi dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny i ekspert w zakresie odpowiedzialnego odżywiania marki Moc Soków.
Czym skutkuje niedobór warzyw i owoców?
Jednym z pierwszych skutków unikania warzyw i owoców może być niedobór witamin i minerałów, w tym m.in. wapnia, magnezu, żelaza i potasu, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego, nerwowego i sercowo-naczyniowego. Owoce i warzywa są także źródłem błonnika, który wpływa na prawidłową pracę jelit. Błonnik spowalnia również wchłanianie składników takich, jak glukoza i cholesterol. W ten sposób może pomóc w regulacji ich poziomu we krwi i zmniejszyć ryzyko cukrzycy lub podwyższonego poziomu cholesterolu oraz problemów sercowo-naczyniowych.
Źródło: materiały prasowe