Seniorze, jedź do sanatorium

i

Autor: archiwum se.pl

Jak wyjechać do sanatorium. Przepisy, zasady, porady

2021-07-05 9:26

Wyjazdy do sanatoriów zostały już odmrożone. W czasie epidemii koronawirusa znacznie wzrosła liczba osób, które z powodu pogorszonego stanu zdrowia powinny się do nich udać. Podczas gdy stali bywalcy znają dobrze etapy od skierowania do zakwaterowania w uzdrowisku, nowi nie wiedzą, jak załatwić sobie pobyt. Pomoże w tym nasz poradnik krok po kroku.

Sanatorium załatwisz sobie łatwo, w dwóch krokach. To, co stanie się potem, już od ciebie nie zależy. Możesz skorzystać z sanatorium w celu odzyskania sprawności po chorobie lub wypadku oraz jeśli z powodu choroby zawodowej wymagasz zabiegów, które wykonywane są w uzdrowiskach. Oprócz potwierdzonego skierowania na leczenie uzdrowiskowe musisz mieć ujemny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub być w pełni zaszczepionym przeciwko COVID-19 (wtedy nie musisz robić testu).

Krok 1. Skierowanie

Jak załatwić wyjazd? Najważniejsze jest skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, np. lekarza pierwszego kontaktu. W skierowaniu lekarz dokładnie opisze twój stan zdrowia i określi w jakim stopniu jesteś samodzielny i zdolny do samoobsługi. Zaznaczy też jakie zabiegi z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych nie są dla ciebie. Warto wcześniej zapytać w przychodni, jakie dokumenty (wyniki badań, kopia karty szpitalnej itp.) powinieneś przynieść do lekarza, żeby sprawę załatwic podczas jednej wizyty. Aby prawidłowo wypisać skierowanie z rozpoznaniem choroby, lekarz musi cię zbadać i wypytać o główne dolegliwości, o to jak się zaczęła i jak przebiegała twoja choroba i jak była leczona. Zważy cię, zmierzy, sprawdzi tętno, obejrzy skórę i zbada węzły chłonne. Poza tym zajrzy do gardła, osłucha płuca i serce. Zapyta cię o bóle żołądka, o to czy masz kłopoty z trawieniem, o bóle nerek i kłopoty z oddawaniem moczu. Usłyszysz od niego pytanie, czy sprawnie się poruszasz. Ważne też będzie wymienienie w skierowaniu innych twoich chorób, stwierdzonych przez specjalistów, które nie są podstawą do wyjazdu do sanatorium. W ocenie stanu twojego zdrowia pomogą lekarzowi badania laboratoryjne i diagnostyczne oraz wyniki konsultacji specjalistycznych (wyniki badań krwi, oczu, RTG klatki piersiowej, EKG i inne). To ty powinieneś je dostarczyć. Jeśli byłeś w szpitalu, przynieś na wizytę kserokopię szpitalnej karty informacyjnej.

Kiedy nie dostaniesz skierowania

- jeśli nie leczyłeś się ambulatoryjnie albo szpitalnie, ale uważasz, że wyjazd do sanatorium dobrze ci zrobi. Leczenie uzdrowiskowe to zawsze kontynuacja leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego;

- jeśli nie jesteś wystarczająco sprawny, aby odbyć podróż do uzdrowiska, a także samodzielny, zdolny do samoobsługi i korzystania z zabiegów leczniczych.

Krok 2. Dostarczenie skierowania

Skierowanie do sanatorium trzeba przesłać do oddziału wojewódzkiego NFZ, na terenie którego mieszkasz. Może to zrobić lekarz, który je wystawił lub ty sam (bo np. chcesz je przedtem dokładnie przeczytać). Skierowanie można wysłać pocztą lub przynieść do NFZ osobiście. Trzeba to zrobić najpóźniej 30 dni od daty wystawienia, inaczej straci ono ważność.

Co dalej ze skierowaniem

1. Gdy skierowanie wpływnie do NFZ, zostanie dokładnie przejrzane w celu sprawdzenia, czy nie ma braków formalnych (np. pieczątki przychodni). Jeśli takie zawiera, Fundusz poprosi o uzupełnienie brakujących elementów. Skierowanie prawidłowo wypełnione zostanie zarejestrowane i otrzyma numer.

2.Twoje zarejestrowane skierowanie dostanie lekarz specjalista w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Lekarz taki może uznać skierowanie za uzasadnione, a tym samym twoje leczenie uzdrowiskowe za celowe lub odmówić takiego leczenia z powodu przeciwwskazań lub brak wskazań. W takim wypadku nie potwierdza skierowania i jest ono zwracane lekarzowi, który je wystawił, a ty dostaniesz pisemną informację o odmowie leczenia. Uwaga! Decyzja o odmowie leczenia jest ostateczna i nie możesz się od niej odwołać.

3.Jeśli zakwalifikowałeś się do leczenia uzdrowiskowego, czyli do wyjazdu do sanatorium, zostaniesz o tym powiadomiony pisemnie.

4.Teraz musisz czekać na list z terminem wyjazdu (dzisiaj na taki list czeka się około 2 lat). List zawiadamiający o terminie wyjazdu dostaniesz na minimum 14 dni przed turnusem.

Sprawdź online

W każdej chwili możesz sprawdzić, na jakim etapie jest realizacja twojego skierowania. Służy do tego przeglądarka na stronie skierowania.nfz.gov.pl. Trzeba wpisać w nią numer swojego skierowania oraz złożoną z 8 cyfr datę urodzenia, np. 19550810, a następnie kliknąć „wyszukaj”.

Na stronie www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/leczenie-uzdrowiskowe1/ w zakładce „Lista uzdrowisk” znajdziesz zestawienie uzdrowisk i sanatoriów z informacją o leczonych tam schorzeniach. Znając swoją chorobę możesz dzięki temu zorientować się, dokąd ewentualnie pojedziesz. Ale to i tak będzie długa lista. Lekarz kwalifikujący na leczenie ma do wyboru uzdrowiska nizinne, nadmorskie, podgórskie i górskie.

ZOBACZ: Lidzbark Warmiński chce być uzdrowiskiem. Tężnie solankowe oddane do użytku

Najlepsze ćwiczenia dla seniorów

Oferta sanatoriów

Turnus w sanatorium trwa 21 dni, a turnus w sanatorium na rehabilitacji uzdrowiskowej 28 dni. W tym czasie możesz liczyć na całą gamę zabiegów. Uzdrowiska oferują: kąpiele lecznicze i ćwiczenia w basenach, kuracje pitne i inhalacje, natryski, bicze szkockie, masaże wodne, zawijania i okłady, ciepłolecznictwo, światłolecznictwo, elektroterapię, ultradźwięki, magnetoterapię, laseroterapię, krioterapię, masaż leczniczy, gimnastykę indywidualną i zbiorową oraz inne zabiegi. Uwaga! To nie ty wybierzesz kuracje, z jakich będziesz mógł korzystać w sanatorium. Będą one zależeć od profilu uzdrowiska, a także od wskazań i przeciwwskazań medycznych.

Odpłatność za pobyt

Pobyt dziecka jest bezpłatny, a pobyt osoby dorosłej jest zawsze częściowo odpłatny. Co to oznacza? W sanatorium zapłacisz za zakwaterowanie i wyżywienie. Opłata za dzień pobytu zależy od standardu pokoju, jaki wybierzesz. Np. doba w pokoju z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (łazienka plus WC) od 1 maja do dnia 30 września kosztuje 38,90 zł, a w pokoju wieloosobowym z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym 14,10 zł. Zapłacisz także za przejazd do sanatorium w obie strony, częściowo za wyżywienie, za pobyt opiekuna, jeśli będzie ci towarzyszył, za zabiegi niezwiązane z twoją chorobą podstawową (bezpośrednią przyczyną skierowania do sanatorium), za klimat (opłata klimatyczna).

Jesli nie stać cię na częsciowe pokrycie kosztów, możesz ubiegać się o dofinansowanie z NFZ. Mogą je uzyskać tylko osoby ubezpieczone, które złożą podanie z potwierdzoną informacją o dochodach i skierowanie do sanatorium wraz z dokumentacją i wynikami badań w wojewódzkim oddziale NFZ. Na decyzję czeka się do 30 dni roboczych.

Do sanatorium ponownie

Dorosłym zaleca się korzystanie z sanatoryjnego leczenia w sanatorium nie częściej niż raz na półtora roku, ale kolejne skierowanie do sanatorium można złożyć do oddziału wojewódzkiego NFZ już po upływie 12 miesięcy od zakończenia poprzedniego leczenia uzdrowiskowego. Częściej, bo raz w roku, mogą korzystać z sanatoriów pracownicy zakładów, które stosowały azbest, zatrudnieni w nich nie później niż 28 września 1997 r. Są oni zwolnieni z odpłatności związanej z leczeniem uzdrowiskowym.

Zmiana terminu wyjazdu

NFZ przesuwa terminy wyjazdów tylko w wyjątkowych sytuacjach losowych:

-udokumentowania terminu drugiej dawki szczepienia przeciw COVID-19 (ponieważ nie ma wtedy możliwości zmiany wyznaczonego terminu i miejsca jej podania),

-pobytu w szpitalu,

-choroby,

-planowego leczenia,

-ważnej sytuacji rodzinnej lub życiowej (np. ślubu).

Do przesunięcia terminu nie uprawnia:

-zaplanowany wyjazd na wakacje,

-fakt, że np. ze względu na pogodę wolałbyś wyjechać w innym terminie,

-obawa o zarażenie (w czasie pandemii).

Uwaga: Jeśli rezygnacja zostanie uznana za zasadną, dostaniesz nowy termin leczenia, zwykle o 1-2 turnusy późniejszy.

Sonda
Byłeś kiedyś w sanatorium?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki