MSZYCE
Jednym z najbardziej uciążliwych szkodników są mszyce. Ich obecność poznajemy po zniekształconych i pozwijanych liściach roślin, często aż lepkich od odchodów. Niektóre gatunki mszyc mogą przenosić choroby wirusowe, inne - przyczyniać się do deformacji rośliny.
Aby zwalczać mszyce, można stosować preparaty naturalne (napary z pokrzywy, wrotycza, czosnku, cebuli) albo gotowe chemiczne. Mszyce można zbierać ręcznie, można także smarować pędy olejem smołowym.
ŚLIMAKI
Żeby odstraszyć ślimaki, w pobliżu miejsc, w których się pojawiają, można posadzić: mydlnicę lekarską, majeranek, piołun, rumianek lub krwawnik.
Rośliny można także obsypać trocinami, żwirem, tworzyć przeszkody, przez które ślimaki nie będą potrafiły się przedostać.
Starym sposobem jest posypywanie ścieżek wieczorem niegaszonym wapnem lub superfosfatem, ściółkowanie gleby wokół roślin piaskiem grysem lub sieczką trzcinową.
Można również sporządzać pułapki wabiące, np. wkopać w ziemię pojemniki z piwem, które ślimaki bardzo lubią. Poczekać aż do nich wpadną, a potem usunąć.
PRZĘDZIORKI
Powodują matowienie liści i pojawianie się na nich białych kropek. Atakują najczęściej drzewa owocowe, głównie jabłonie i śliwy. Z czasem liście żółkną i przedwcześnie opadają, czasem są pokryte cienką pajęczyną. Drzewa zaatakowane przędziorkiem słabiej kwitną i owocują.
Zwalczanie ich jest dość trudne, gdyż przędziorki mogą bardzo szybko się rozmnażać. Zabieg usuwania przędziorka należy przeprowadzać jeszcze przed okresem kwitnienia rośliny, odpowiednim chemicznym preparatem.
Do najbardziej uciążliwych szkodników glebowych należą:
turkuć podjadek - w dzień podgryza korzenie roślin, nocą odżywia się naziemnymi ich częściami. Można próbować się go pozbyć, kładąc na trasie jego wędrówek gałązki olszy, wkopać do ziemi na całą głębokość po kilka słoików, do których może wpaść;
pędraki chrabąszcza majowego - objadają głównie siewki i rozsady roślin, a u starszych roślin także liście i korzenie. Najskuteczniejszą metodą walki z nimi jest ich wyłapywanie. Za przynętę mogą posłużyć pokrojone kawałki ziemniaków, buraków i marchwi, które zakopuje się w ziemi na głębokości 5-10 cm;
opuchlaki - chętnie żerują na korzeniach truskawek, porzeczek, lilaków. Najskuteczniejszym sposobem walki z nimi są biopreparaty;
drutowce - wgryzają się do korzeni, drążąc w nich korytarze i zanieczyszczając swoimi odchodami. Często spotyka się je na uprawach marchwi i buraka. Do ich zwalczania stosuje się te same preparaty, co do zwalczania pędraków i larw rolnic;
gąsienice rolnic - uszkadzają rośliny, podgryzając korzenie i nasadę. Można walczyć z nimi za pomocą przynęty, sporządzonej np. z gotowego preparatu, do którego dla większej skuteczności dodaje się cukier i otręby;
krocionogi - szybko doprowadzają do obumarcia rośliny. Zwalcza się je preparatami owadobójczymi;
stonogi - wyjadają różne części roślin. Na szczęście łatwo zwabić je do pułapki, np. podkładając pod kamienie, pod którymi żyją, falistą tekturę.