Jak wzmocnić włosy

i

Autor: Shutterstock

Sekrety Zdrowia i Urody: Jak wzmocnić włosy

2015-05-27 4:00

Włosy fatalnie reagują na złą pielęgnację i stres. Ich zła kondycja i wypadanie mogą być jednak także skutkiem wielu groźnych chorób. Nie wolno więc tego lekceważyć.

Przyczyną nadmiernego wypadania włosów może być m.in. stres, depresja, leki, które przyjmujemy, operacja lub choroba zakaźna, nieodpowiednia pielęgnacja włosów, uboga dieta i odchudzanie się. Z tych powodów kondycja włosów pogarsza się okresowo i możemy temu zaradzić domowymi sposobami. Gorzej, gdy wypadanie włosów jest objawem groźnej choroby, np. łysienia plackowatego, nadczynności tarczycy lub niedoczynności tarczycy, zaburzeń hormonalnych lub zatrucia chemikaliami. W takiej sytuacji pomóc może jedynie poprzedzona badaniami kuracja zalecona przez lekarza.

Osłabione i łamliwe

Osłabione i wypadające włosy wymagają szczególnej pielęgnacji. Stosować trzeba szampony do osłabionych włosów, myć włosy delikatnie i rozczesywać je szczotką z włosia. Nie powinno się takich włosów spinać ani wiązać. Nie osuszajmy ich też ręcznikiem, tylko chłodnym strumieniem powietrza z suszarki. Osłaniajmy je przed słońcem, chlorowaną wodą, zrezygnujmy z farbowania, a tym bardziej trwałej ondulacji bardzo niszczącej włosy.

Gdy włosy są łamliwe i nadmiernie przesuszone, również trzeba wdrożyć kurację ratunkową. Do pielęgnacji używajmy szamponów odżywczych i regenerujących z aminokwasami, olejami czy miodem, a po myciu nakładajmy odżywkę o tych samych właściwościach. Warto włosy płukać chłodną wodą (to zamyka łuski) i suszyć chłodnym strumieniem powietrza. Mokrych włosów nie powinno się rozczesywać grzebieniem o gęstych zębach. Najpierw trzeba uporać się z końcówkami, dopiero potem częścią u nasady.

Dieta pomoże

Nasza dieta ma ogromne znaczenie dla wyglądu włosów. Warto jeść ryby, np. łososia, który zawiera kwasy omega-3, witaminę  B12, żelazo i jest doskonałym źródłem białka. Szczególnie kwasy omega-3 korzystnie wpływają na zdrowie skóry głowy i kondycję włosów. W naszej diecie nie powinno zabraknąć również ciemnozielonych warzyw, np. szpinaku czy brokułów, które są bogatym źródłem witaminy A, żelaza i wapnia. Warto jeść także rośliny strączkowe, które dostarczają nam białka, żelaza, cynku i biotyny. Orzechy dostarczą nam kwasów tłuszczowych i cynku. W diecie poprawiającej kondycję włosów cenne są jajka - zawierają biotynę i witaminę B12. Witamin z grupy B dostarczą nam także pełnoziarniste produktu zbożowe. Jeśli to nie pomoże, można zaopatrzyć się w aptece w suplementy diety ze skrzypem polnym, witaminami, minerałami oraz ewentualnie z żelatyną.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki