Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą
Sezon letni to ulubiony okres dla złodziei rowerów. Wystarczy chwila naszej nieuwagi lub nieodpowiednie zabezpieczenie roweru, aby nasz jednoślad wpadł w ręce rabusia. A, że w ostatnich tygodniach ze względu na kosmicznie wysokie ceny benzyny, coraz chętniej poruszamy się rowerami, to złodzieje mają ogromne pole do popisu. Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Istnieje wiele znanych nam zabezpieczeń typu u-lock, czy linki z szyfrem. Jednak one nie dają nam stuprocentowej gwarancji, że złodziej się nie pokusi na naszą własność. Policja podpowiada, jak najlepiej zabezpieczyć rower przed kradzieżą. Niewiele osób zapewne słyszało o znakowaniu rowerów, a okazuje się, że ta metoda jest naprawdę skuteczna. Polega ona na wygrawerowaniu specjalnego numeru na ramie, który jest wprowadzany do ogólnopolskiej bazy danych.
- Każdy oznakowany rower zostaje opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną, informującą o dokonaniu precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału, wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu śladów - wyjaśnia w rozmowie z radiogdansk.pl Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku i dodaje, że znakowanie rowerów zniechęca złodzieja. - Oprócz tego grawer ma umożliwić identyfikację właściciela w przypadku odzyskania skradzionego jednośladu, a tym samym ograniczyć zjawisko kradzieży rowerów - podkreśla policjant.
Gdzie można oznakować rower?
Znakowanie rowerów można wykonać w wielu miastach. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy w twojej okolicy jest to możliwe, skontaktuj się z komisariatem i dopytaj o szczegóły. Pamiętajmy, że nie każdy rower może zostać znakowany. Przede wszystkim musi on posiadać numer seryjny, który jest zamieszczany przez producenta na ramie roweru. Poza tym właściciel jednośladu musi być pełnoletni i posiadać ważny dowód osobisty.