Warto jest obserwować bliskie nam osoby – czy to rodzinę czy przyjaciół – i w razie trudniejszego okresu w ich życiu, reagować. Może to pomóc zapobiec lub też wyjść z rozwiniętej już choroby psychicznej, albo pewnego psychicznego kryzysu. Wysłanie osoby bliskiej do specjalisty może jednak potkać się z odrzuceniem takiej propozycji.
Powiedzenie wprost, nawet osobie bliskiej, że powinna ona wybrać się do specjalisty od zdrowia psychicznego (psychiatry, psychologa czy też psychoterapeuty) zazwyczaj bywa odebrane jako atak bądź nieproszona rada. Takie sugestie wzbudzić mogą złość drugiej osoby czy też sprawić, że przestanie nam ona ufać. Mogą one również urazić bliską Ci osobę. Warto zapoznać się z zasadami dotyczącymi poprawnego zachęcania do poszukiwania pomocy u specjalisty. Jak zatem zachęcić kogoś do wizyty u specjalisty od zdrowia psychicznego? Aby zachęcić kogoś do wizyty u specjalisty od zdrowia psychicznego trzymaj się następujących zasad:
Mów empatycznie, ale i wprost
Ważne jest to, aby zwrócić uwagę na to, aby uważnić emocje drugiej osoby. Poszerz swoją wiedzę i opowiedz jej, w jaki sposób pomoc psychologiczna może załagodzić jej cierpienie (te, które zaobserwowałeś/-aś).
Zaproponuj pomoc w umówieniu wizyty u specjalistów
Kiedy osoba znajduje się w psychicznym dołku, nie będzie dostrzegała możliwości wyjścia z niego. Warto więc zaproponować tej osobie wsparcie w wybraniu specjalisty oraz umówieniu pierwszej wizyty u niego. Takie realne wsparcie będzie dobrze postrzegane przez osobę potrzebującą i pomoże w tym, aby jej nie urazić.
Wybierz odpowiedni moment
Jeśli chcesz porozmawiać o takich istotnych kwestiach zadbaj o to, aby komfort danej osoby był maksymalnie wysoki. Porozmawiajcie o ewentualnej wizycie u specjalisty w dogodnych warunkach, z dala od innych osób. Postaraj się, aby Waszej rozmowie nie towarzyszyły intensywne emocje, mogą one utrudnić podejmowanie racjonalnych decyzji.
Pamiętaj, że wizyta u specjalisty to jest indywidualna decyzja każdego dorosłego człowieka. Ma więc on prawo odrzucić Twoją pomoc. Możesz próbować przekonać go, jednak rób to z wyczuciem.