Pamiętaj, że pierwsze oznaki starzenia się organizmu zwykle są widoczne najpierw na dłoniach. Jeśli skóra na twoich rękach zrobiła się szorstka, chropowata, wysuszona, jeśli ma tendencję do pękania, jeśli pojawiły się na niej czerwone drobne krostki, to znak, że już najwyższa pora się nimi zająć. Taki stan świadczy, że twoim dłoniom prawdopodobnie zaszkodziły detergenty, promieniowanie ultrafioletowe, a tak-że (tak, tak!) niewłaściwa dieta, obfitująca w tłuszcze zwierzęce.
Aby mieć piękne i zdrowe dłonie, należy je chronić podczas wykonywania takich codziennych czynności, które im nie służą. Tak więc zakładaj do zmywania czy czyszczenia kuchenki rękawiczki ochronne. A przedtem wsyp do ich wnętrza odrobinę mąki ziemniaczanej lub specjalnego talku kosmetycznego. Proszek pochłonie gromadzącą się w rękawiczkach wilgoć i będzie łatwiej je zsunąć.
Jak najczęściej wklepuj w dłonie kremy ochronne - regeneracyjne, nawilżające czy natłuszczające. A przed snem sięgnij po krem bogatszy w substancje odżywcze, bo skóra w nocy lepiej je wchłonie. Aby dłonie lepiej przyswoiły sobie korzystne składniki, warto nałożyć na noc bawełniane rękawiczki.
Do mycia rąk, zwłaszcza jeśli skóra jest bardzo wysuszona, używaj delikatnych środków myjących albo specjalnych żeli. Staraj się unikać bardzo zimnej i bardzo gorącej wody do mycia rąk.
Od czasu do czasu, raz albo dwa razy w tygodniu, zrób peeling dłoni. Albo gotowymi preparatami, albo przyrządzonymi domowym sposobem. Domowy peeling możesz przyrządzić np. w taki sposób: Do 2-3 łyżek oliwy z oliwek dodaj cukru (tyle żeby masa stała się gęsta) i kilka kropel soku z cytryny. Miksturę dość mocno wetrzyj w dłonie, potrzymaj parę minut, zmyj ciepłą wodą i wmasuj odpowiedni krem do rąk.
- O dłonie trzeba dbać systematycznie - zaleca Natasza Grzebiela, kosmetyczka z warszawskiego Instytutu Dermika. - Nie wystarczy raz zrobić dłoniom dobrze. Trzeba dbać o nie systematycznie, każdego dnia. Dopiero wtedy odwdzięczą nam się pięknym, zdrowym wyglądem.