Jak założyć ogród?

2010-05-06 6:11

Zakładamy ogród. Zaczynamy od ogrodzenia, wytyczenia ścieżek, poprowadzenia instalacji. Potem budujemy murki, schody, staw z fontanną albo kaskadą. Tworzymy ramy. To wszystko są elementy stałe. Raz solidnie wykonane mogą przetrwać niezmienione przez wiele lat.

Takie ramy wypełniamy roślinami. Możemy oczywiście posadzić od razu duże drzewa oraz krzewy i stworzyć gotowy dojrzały ogród, ale koszty będą znaczne. Jeżeli nie chcemy wydać zbyt wiele, wybierzmy młode kilkuletnie drzewka i krzewy i uzupełnijmy je bylinami oraz roślinami jednorocznymi.

Pierwsze pięć lat

To czas, który wymaga od nas cierpliwości. Krzewy i drzewa są jeszcze małe. Nie osłaniają przed spojrzeniami sąsiadów i przechodniów, nie dają cienia, nie otaczają nas zielonymi ścianami. I choć tworzą szkielet ogrodu, często trudno je dostrzec. W tym początkowym okresie istnienia ogrodu najważniejsze stają się pnącza, które szybko rosną i wspinają się po podporach, oraz byliny i rośliny jednoroczne i dwuletnie, bo już w pierwszym roku po posadzeniu osiągają rozmiary właściwe dla gatunku i odmiany. Wprawdzie zamierają na zimę, ale w sezonie letnim spełniają nasze oczekiwania - wypełniają ogród masą zieleni.

Od pięciu do dziesięciu

Ogród "wychodzi z powijaków". Drzewa i krzewy są już na tyle duże, że uwydatnia się ich pokrój i inne cechy charakterystyczne dla gatunku czy odmiany, które zadecydowały o tym, że chcieliśmy je mieć w naszym ogrodzie. Widać ich urodę. Pod koniec tego okresu tworzą one wysokie grupy bujnej zieleni i zaczynają już dominować w przestrzeni ogrodowej nad bylinami i roślinami jednorocznymi i dwuletnimi. Stanowią tło o kontrastowej barwie kwiatów lub liści, osłaniają. Żywopłoty, jeśli były odpowiednio strzyżone, są gęste, a przy tym osiągnęły planowany kształt.

Czytaj więcej na

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają