W miesiącach jesienno-zimowych kondycja roślin doniczkowych często ulega pogorszeniu. Wpływa na to między innymi niekorzystne naświetlenie: dzień jest krótszy, ilość światła docierającego do roślin jest mniejsza. Takie warunki sprzyjają wchodzeniu roślin w zimowy spoczynek, ale uniemożliwiają go temperatura panująca w mieszkaniach i suche powietrze. Aby umożliwić roślinom przetrwanie tego niekorzystnego okresu, starajmy się zapewnić im jak najkorzystniejsze warunki.
Światło
Najbardziej niedobór światła odczuwają rośliny o liściach jasnych i pstrych (odmiany barwne mogą utracić swoje plamki czy wzorki). Aby zapewnić roślinom jak najwięcej światła, należy postawić je najbliżej okna. Postarajmy się też wpuszczać do pomieszczeń jak najwięcej światła – nie zasłaniajmy w dzień okien zasłonami i firankami.
Dostęp światła do rośliny ogranicza także kurz osadzający się na liściach, nie zapominajmy więc o jego usuwaniu. Można to zrobić za pomocą miękkiej, lekko wilgotnej ściereczki lub gąbki, zwłaszcza w przypadku roślin o dużych gabarytach, które trudno przenosić. Natomiast tym egzemplarzom, które możemy przetransportować do łazienki, zafundujmy prysznic z letniej wody. Rośliny o liściach pokrytych włoskami lub kutnerem odkurzamy za pomocą pędzelka.
Woda
Jesienią i zimą zapotrzebowanie roślin na wodę jest mniejsze, nadmiar wody może bardziej zaszkodzić, niż jej niedobór, dlatego podlewanie należy ograniczyć. Nawadnianie w tym okresie ma na celu niedopuszczenie, aby rośliny uschły. Podlewamy zwykle raz na dwa tygodnie, dopiero gdy ziemia jest sucha, im niższa temperatura, tym rośliny podlewamy rzadziej.
Czytaj więcej na