Twój Instagram jest pełen selfie? A może najchętniej zamieszczasz zdjęcia krajobrazów ze swoich podróży po całym świecie? Zdaniem psycholog, Eleny Touroni fotografie, które publikujemy w mediach społecznościowych, ukazują aspekty idealnego życia, takiego, które chcielibyśmy mieć. - Te zdjęcia mogą być uważane jako strategia, podbudowanie własnej wartości, zwłaszcza jeśli ktoś ma wrażenie, że nie dostaje tego w realnym życiu - podkreśla psycholog Elena Touroni, współzałożycielka The Chelsea Psychology Clinic w Londynie.
Selfie
Zdjęcie z ręki przedstawiające autoportret to w dzisiejszych czasach standard na Instagramie. - Takie zdjęcia mówią " Jestem mądra, inna niż wszystkie dziewczyny, lubię improwizować i żyję pełnią życia. Mój makijaż zupełnie przypadkiem wyszedł idealnie" - podsumowuje psycholog.
Zdjęcia krajobrazów
Takie fotografie wrzucamy, gdy chcemy wzbudzić zazdrość u znajomych. - Zdjęcia z plaży lub w pięknej scenerii mówią: "Nie tęsknie za pracą, ale brakuje mi codziennego potwierdzenia, że jestem kimś ważnym. Oto zdjęcia, które mają wam przypomnieć o tym, że nawet jeśli mnie z wami nie ma, to wciąż jestem ważna" - zaznacza psycholog. Jej zdaniem zdjęcia z podróży mają na cale podkreślenie swojego statusu społecznego i stanu konta bankowego bez mówienia o tym wprost.
Zdjęcia przedstawiające nasze osiągnięcia
Takie zdjęcia zamieszczają osoby, chcące pochwalić się tym, co im się w życiu udało i pragnące otrzymać za to jakąś nagrodę, a na Instagramie występuje ona w formie serduszek. - Gdy wrzucamy zdjęcia w mediach społecznościowych, to z definicji szukamy uznania za nasze osiągnięcia. Przeważnie takie osoby zachowują się tak, jakby spędzenie weekendu na korcie tenisowym an Wimbledonie było czymś zupełnie normalnym - wyjaśnia Elena Touroni.