kapelusz

i

Autor: Pixabay.com kapelusz

Jaki kapelusz chroni przed słońcem? Zmierz to

2022-06-27 18:02

Kapelusz to nie tylko ozdoba. Odpowiednie nakrycie głowy skutecznie ochroni nas przed promieniowaniem słonecznym, a co za tym idzie obniża u nas ryzyko wystąpienia raka skóry. Jak odpowiednio dobierać kapelusze?

Jak ochronić wrażliwą skórę głowy, twarzy, uszu i szyi przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym? Eksperci zapewniają,że najpewniejszym sposobem jest noszenie kapelusza. Sięgnij po nakrycie głowy z dużym rondem. Powinno ono obejmować całą głowę. Najlepiej, jeśli rondo będzie miało średnicę ponad 7,5 cm.  Grażyna Kamińska-Winciorek, prof. nadzw., kierownik Zespołu ds. Raka i Czerniaka Skóry w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie zaleca stosować się do reguły „#7W przeciwko czerniakowi”. Jeśli wybieramy kapelusze do ochrony przeciwsłonecznej, to najlepiej te z rondem szerszym niż 7,5 cm, gdyż zapewniają one ochronę skóry odpowiadającą kremowi 7 SPF w przypadku nosa, SPF 3 w przypadku policzków, SPF 5 - szyi, a brody - 2 SPF. Niestety, modna czapka z daszkiem nie będzie idealnym wyborem. Tego typu czapki nie zakrywają przede wszystkim uszu, które są wyjątkowo wrażliwe i łatwo ulegają poparzeniu. Dlatego gdy wychodzimy na słońce, powinniśmy również pamiętać o nasmarowaniu ich kremem z filtrem.

Grażyna Kamińska-Winciorek, prof. nadzw. zaleca stosować się do reguły „#7W przeciwko czerniakowi”

1. Splot i liczba oczek

Ekspertka zwróciła uwagę na Ultraviolet Protection Factor (UPF), czyli parametr określający zakres ochrony przed promieniami UVA i UVB, jaki zapewniają ubrania.

- Ważny jest splot i liczba oczek w danej tkaninie. Na przykład dla SPF wynoszącego 15, ilość oczek może wynosić 6 proc. Dlatego tak ważne jest dobieranie latem odpowiednich tkanin - wyjaśnia prof. Grażyna Kamińska-Winciorek.

2. Krem z filtrem UV

Należy jednak pamiętać, że kremy z filtrem do 12 SPF nie zapewniają praktycznie żadnej ochrony. W upalne dni lub gdy wyjeżdżamy w ciepłe kraje, musimy zastosować filtr bardzo wysoki (SPF 30-50) lub ultra wysoki (SPF >50).

– Jednak filtr 50 nie oznacza wydłużenia czasu przebywania na słońcu, tzn., że możemy 50 razy dłużej zażywać kąpieli słonecznych. Nie oznacza też, że jest to filtr przeznaczony dla osób powyżej 50. roku życia, bo z taką błędną interpretacją też się spotykam - wyjaśnia prof. Grażyna Kamińska-Winciorek.

3. Kapelusz z dużym rondem

Jeśli wybieramy kapelusze do ochrony przeciwsłonecznej, to najlepiej te z rondem szerszym niż 7,5 cm, gdyż zapewniają one ochronę skóry odpowiadającą kremowi 7 SPF w przypadku nosa, SPF 3 w przypadku policzków, SPF 5 - szyi, a brody - 2 SPF.

4. Okulary z filtrem UV

Ekspertka wyjaśniła, że skóra powiek jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego. Pod jego wpływem proces starzenia się w tym obszarze zachodzi szybciej.

5. Przebywaj w cieniu od godz. 10 do 14

– Latem należy unikać słońca między godziną 10 a 16. Warto wiedzieć, że dawka promieniowania ultrafioletowego przyjęta przez godzinę - od godziny 8 do 9 rano, odpowiada dawce 15 minutowej przyjętej o godzinie 13 - wyjaśniła ekspertka.

6. Unikaj solarium

Prof. Grażyna Kamińska-Winciorek przywołała wyniki badań przeprowadzonych we Włoszech, z których wynika, że ok. 2 proc. nastolatków przed 15. rokiem życia opalało się w solarium, zanim wprowadzono tam zakaz korzystania z łóżek samoopalających dla osób poniżej 18 roku życia. Tymczasem istnieje wysokie ryzyko, że osoba, która zaczęła korzystać z solarium jako nastolatek, prawdopodobnie będzie się tam opalać w późniejszych latach, co znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka.

7.Nowy pieprzyk

W te pędy do lekarza, jeśli pojawił się nowy pieprzyk lub dotychczasowy uległ zmianie. Pamiętaj również o comiesięcznej samokontroli skóry.

Warto dodać, że głównym źródłem witaminy D rzeczywiście jest promieniowanie UVB, ale aby ją wytworzyć w odpowiedniej ilości, wystarczy przebywać na słońcu tylko kilka minut.W Polsce optymalny czas to 15 minut wystawienia skóry na słońce pomiędzy godziną 10 a 15.

Szacuje się, że do 65. roku życia u co trzeciej osoby przynajmniej raz w życiu rozwinie się rak skóry. O tym, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania, eksperci dyskutowali podczas konferencji inaugurującej XI Tydzień Świadomości Czerniaka.Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka, alarmuje, że obecnie zachorowania na nowotwory skóry przewyższają łącznie zachorowania na raka: piersi, prostaty, płuc i jelita grubego. To najczęstsze nowotwory u ludzi rasy kaukaskiej – stanowią ok. 10 proc. wszystkich nowotworów.

Chory na nowotwór Mikołaj potrzebuje pomocy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają