Na jego wybór warto poświęcić trochę czasu. Nim wybierzemy się do sklepu, musimy ustalić, jak wiele funkcji ma spełniać materac i jakie wymiary nam odpowiadają. Pamiętajmy, że dla osoby dorosłej materac powinien być dłuższy o około 20 cm od jej wzrostu, a szero- kość powinna wynosić co najmniej 90 cm dla jednej osoby. Typowe rozmiary, w jakich produkowane są materace, to: 80x200 cm, 90x200 cm, 100x200 cm, 120x200 cm, 140x200 cm, 160x200 cm, 180x200 cm i 200x200 cm. Z reguły jednak przyjmowane są także zamówienia na nietypowe rozmiary.
Ważna jakość
Stelaż i materac to dwie integralne części w łóżku. Jeżeli mamy już łóżko, sprawdźmy, jaki rodzaj stelaża w nim występuje, tak aby móc dobrać odpowiedni materac. Nie wszystkie materace można położyć na najprostszym stelażu z desek czy płyty.
Porównajmy też konstrukcje mate- raców różnych producentów. Nie zawsze niska cena oznacza produkt gorszej jakości. Na komfort spania istotny wpływ ma rodzaj zastoso- wanych materiałów, takich jak: pianka poliuretanowa, lateks czy sprężyny. Zapytajmy sprzedawcę o certyfikaty na materiały użyte przy produkcji. Materac wykonany ze złej jakości produktów nie tylko będzie mniej trwały, ale i zdecydo- wanie mniej komfortowy. A to ozna- cza po prostu gorszy sen.
Dobierz twardość
Przy wyborze interesującego nas modelu nie kierujmy się tylko jego wyglądem. Przetestujmy go jeszcze w sklepie. Chodzi o to, by materac oddziaływał pozytywnie na nasze zdrowie. Na materacu powinniśmy się położyć (nigdy nie siadajmy). Poprośmy sprzedawcę, aby spraw- dził, jak układa się nasz kręgosłup (linia prosta w pozycji na boku, naturalna krzywizna litery ,,S" kręgosłupa w pozycji na plecach). Sprawdźmy również, czy jest równo- miernie podparty.
Twardość materaca powinna być dobrana do wagi ciała osoby, która będzie na nim spała. Zbyt twardy materac nie będzie w stanie wyko- nać dostatecznego ugięcia w częś- ciach biodrowej i barkowej naszego kręgosłupa. W skrajnych wypad- kach taka sytuacja może prowadzić do niedokrwienia kończyn i prowa- dzić do ich odrętwienia. Niekorzyst- nie natomiast wpływa na komfort spania materac zbyt miękki, który nie jest w stanie zachować natural- nych krzywizn naszego kręgosłupa.
Uwaga - elastyczność
Pamiętajmy, że elastyczność punkto- wa materaca to nie to samo co twar- dość. Te pojęcia są często używane jako synonimy, a są to dwie różne ce- chy materaca. Elastyczność punkt- owa odpowiedzialna jest za dobre dopasowanie się materaca do ciała, a tym samym równomierne pod- parcie kręgosłupa na całej jego powierzchni.
Wybór pokrowców
Wybierając pokrowiec, warto pamię- tać o kilku sprawach. Pokrowce materaców powszechnie występują w wersji zdejmowanej do prania. Nie wolno jednak zapominać, że nie wszystkie pokrowce, które są zdej- mowane do prania, są antyaler- giczne. Również nie wszystkie pokrowce, które posiadają suwaki, można zdejmować. Pokrowce tra- dycyjne posiadają lamówkę naoko- ło, przez co łatwo je odróżnić od innych.
Zanim więc zdecydujemy się na zakup pokrowca, dobrze się upew- nijmy, czy spełnia on wszystkie nasze wymagania.