Koń poprawia humor

i

Autor: Rose Blanche Spokój i ufność konia budzą w człowieku większe poczucie własnej wartości i potrzebę wyrażania pozytywnych uczuć.

Koń poprawi ci humor

Jaki wpływ mają konie na człowieka?

2022-12-14 18:13

Przebywanie w towarzystwie koni i ich obserwacja mają zbawienny wpływ na samopoczucie człowieka. Jak dowodzą naukowcy spokój i ufność konia budzą w nas większe poczucie własnej wartości i potrzebę wyrażania pozytywnych uczuć. Dlaczego konie? Na czym polega ich moc?

Nie trzeba jeździć konno, aby zaprzyjaźnić się z koniem i poprawić sobie humor. Jak dowodzą naukowcy konie posiadają dar uzdrawiania emocji. Doświadczenia z końmi silnie angażują układ limbiczny mózgu człowieka, który kontroluje emocje i popędy oraz jest odpowiedzialny za motywację i nastrój.

Nasze serca biją razem

Badacze z Wydziału Nauk Weterynaryjnych Uniwersytetu w Pizie dowiedli, że zmienność rytmu serca konia i człowieka będących w kontakcie synchronizuje się, podobnie jak u ludzi darzących się uczuciem. Konie rozumieją mimikę człowieka i na nią reagują. Jak dowodzą naukowcy obserwowanie koni poprawia nam humor. Według badań kontakt z koniem podnosi w ciele poziom endorfin, czyli tzw.: hormonów szczęścia.  

 Robimy te same miny

Badacze koni dowiedli,że wierzchowce prawidłowo rozpoznają nasze miny a przecież twarz ludzka jest zbudowana zupełnie inaczej niż koński pysk. Okazało się, że do wyrażania emocji za pomocą min konie używają bardzo podobnych grup mięśni co szympansy i ludzie. Coraz częściej i wyraźniej dostrzegane są niezwykłe właściwości tych wspaniałych zwierząt i ich korzystny wpływ na zdrowie oraz rozwój człowieka.

Konie się uśmiechają

Konie bardzo podobnie jak ludzie używają mięśni odpowiadających za mimikę. Na przykład w sytuacji radosnego podniecenia napinają mięśnie warg, otwierają szerzej oczy, czyli zachowują się tak samo jak my, kiedy się uśmiechamy. Gdy zaś są smutne, ich pyski wydłużają się, a wargi opadają w dół.

Konie uwrażliwiają nas

Nasze gesty dużo o nas mówią. Chętnie głaszczemy konie po sierści, grzywie czy chrapach. Każda z tych części ciała ma inną fakturę, co uwrażliwia nasze zmysły. Przebywając z koniem, szybko zauważamy, że to zwierzęta wrażliwe. Wzbudzają w nas podziw i szacunek, jednocześnie poczucie odpowiedzialności i chęć opieki. Dają nam też wrażenia estetyczne.

Hipoterapia

Spokój i ufność konia budzą w człowieku większe poczucie własnej wartości i potrzebę wyrażania pozytywnych uczuć.  Ćwiczenia na koniu pomagają rozluźnić mięśnie, przełamywać lęki, zmniejszyć zaburzenia równowagi, zbudować większą pewność siebie oraz zrelaksować się. Coraz częściej hipoterapia jest zalecana nie tylko niepełnosprawnym, lecz także ludziom zdrowym, zabieganym i zestresowanym.

Serce konia i jeźdźca biją w jednym rytmie

i

Autor: Rose Blanche Badacze z Wydziału Nauk Weterynaryjnych Uniwersytetu w Pizie dowiedli, że zmienność rytmu serca konia i człowieka będących w kontakcie synchronizuje się, podobnie jak u ludzi darzących się uczuciem.
Zima we Wrocławiu. Pierwsze większe opady.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki