Lipiec to idealna pora, by zająć się zdrowiem. Od czego zacząć. Najlepiej od wizyty u internisty i podstawowych badań. Należy wykonać morfologię z rozmazem, OB, ogólne badanie moczu. Warto też zmierzyć poziom glukozy we krwi, oznaczyć ogólny poziom cholesterolu i trójglicerydów, badanie kreatyniny, lipidogram. Te badania wiele powiedzą o stanie naszego zdrowia. Podwyższone wartości hemoglobiny (morfologia) to może być sygnał zwiększonego ryzyka zakrzepów, wysokie OB może świadczyć o stanie zapalnym, a wyższe wartości czerwonych krwinek mogą być sygnałem niskiego poziomu tlenu we krwi. Z kolei np. białko w moczu świadczy o stanie zapalnym dróg moczowych, ale też o niewydolności układu krążenia.
Kalendarz badań
Warto, będąc u lekarza, zapoznać się z kalendarzem badań. Został on opracowany w zależności od płci i wieku, z uwzględnieniem grup ryzyka. To jednak nie wszystko. Żeby nauczyć się dbać o zdrowie, trzeba mieć informację na temat chorób. Można ją czerpać bezpośrednio od lekarza, a także z encyklopedii zdrowia, bądź profesjonalnych portali medycznych.
Badania kontrolne
Badania profilaktyczne to testy diagnostyczne, które mają za zadanie wykrycie nawet najdrobniejszych nieprawidłowości, które mogłyby wskazywać na wczesne etapy rozwoju wielu chorób. Mogą one obejmować zarówno testy wykonywane na podstawie próbki krwi pacjenta, wymazy lub też analizy składu moczu i innych płynów ustrojowych. Badanie te powinny być wykonywane regularnie, nawet w sytuacji braku jakichkolwiek objawów odczuwalnych przez pacjenta.Podstawowe badania profilaktyczne (morfologia, OB, stężenie glukozy we krwi oraz ogólne badanie moczu), a także lipidogram – raz w roku.
Podstawowe badania profilaktyczne
Morfologia, OB, stężenie glukozy we krwi oraz ogólne badanie moczu), a także lipidogram – raz w roku.Podstawowe badania profilaktyczne (morfologia, OB, stężenie glukozy we krwi oraz ogólne badanie moczu), a także lipidogram – raz w roku.