Drzewo uszkadza mój płot
Z sąsiedniej działki zwieszają się na moją działkę ciężkie gałęzie drzew, uszkadzające ogrodzenie. Chciałam powiadomić właścicieli sąsiedniej posesji o zamiarze obcięcia gałęzi, ale oni wyjechali za granicę i nie wiadomo kiedy wrócą. Czy mogę usunąć gałęzie, nie czekając na powrót sąsiadów i nie powiadamiając ich? Janina (56 l.)
Właściciel nieruchomości, na której rosną drzewa, nie powinien dopuścić do ich przechodzenia na sąsiednią nieruchomość. Jeśli dojdzie do przejścia korzeni czy gałęzi i owoców drzewa na grunt sąsiedni, właściciel takiej nieruchomości ma określone uprawnienia wynikające z art. 150 Kodeksu cywilnego. Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu.
Takie samo uprawnienie przysługuje mu w razie zwieszających się z sąsiedniego gruntu gałęzi i owoców, jednakże w tym wypadku powinien on uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia. Jak to zrobić? Należy wysłać pismo z żądaniem usunięcia zwieszających się na nasz grunt gałęzi i owoców i podać termin do ich usunięcia. Pismo takie najlepiej wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Jeżeli właściciel gruntu, na którym rośnie drzewo, nie usunął przechodzących gałęzi w terminie wyznaczonym mu przez właściciela gruntu sąsiedniego, to on ma prawo do usunięcia gałęzi i owoców oraz do zachowania ich dla siebie. A właściciel gruntu, na którym rośnie drzewo, ma również obowiązek zwrócić wydatki poniesione w celu usunięcia gałęzi.
Jakie pozwolenia niezbędne do budowy altanki?
Chciałbym zbudować przed domem niewielką drewnianą altankę na podmurówce. Czy zanim zacznę budowę, powinienem uzyskać jakieś pozwolenie budowlane, czy może na własnej działce mogę wznosić dowolne altanki według własnego widzimisię?Zbigniew (58 l.)
Wszystko zależy od tego, jaką powierzchnię będzie miała altana. Zgodnie z ustawą Prawo budowlane pozwolenia na budowę nie wymaga m.in. budowa altan o powierzchni zabudowy do 25 mkw., przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw. powierzchni działki (art. 29 ust. 1 pkt 2) oraz budowa altan na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 mkw. w miastach i do 35 mkw. poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich (art. 29 ust. 1 pkt 5).
Natomiast stosownie do art. 31 ust. 1 pkt 1 budowa altan o powierzchni zabudowy do 25 mkw. wymaga zgłoszenia do właściwego organu (starosty lub prezydenta miasta). Zgłoszenia takiego należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia. Elementy zgłoszenia oraz załączniki określone są w ustawie Prawo budowlane w art. 30 ust. 2-4.
Zgłoszenia natomiast nie wymaga budowa altan na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 mkw. w miastach i do 35 mkw. poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich.
mec. Jacek Świeca, partner zarządzający Kancelarii Prawnej "Świeca i Wspólnicy"