Czerwona lub pomarańczowa jarzębina kojarzy się głównie z koralami, ale te owoce zawierają też dużo istotnych dla organizmu składników m.in. wit. C, karotenoidy (witaminę A), cukry, sole mineralne. Ale uważajmy - w składzie owoców jarzębiny znajdują się także silne toksyny, w tym kwas parasorbinowy, który powoduje silne nudności, wymioty, biegunki, a nawet uszkodzenia układu moczowego. Kwas ten ulega rozkładowi pod wpływem zarówno wysokiej, jak i niskiej temperatury Dlatego też owoce jarzębiny najbezpieczniej jest zbierać po pierwszych przymrozkach albo smażyć lub gotować w wysokiej temperaturze. Nie wolno ich spożywać na surowo!
W lecznictwie jarzębinowe owoce stosowane są przy stanach zapalnych pęcherza moczowego, nieżytach jelit, przewlekłych biegunkach, a także przy schorzeniach wątroby oraz pęcherzyka żółciowego. Działa moczopędnie, przeciwszkorbutowo, rozwalniająco oraz ściągająco (zewnętrznie). Polecana jest także w zaburzeniach krążenia i trawienia oraz w niedoborach witaminy C.
Napar z jarzębiny: łyżkę suszonych owoców rozdrabniamy i wrzucamy do naczynia. Zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy pod przykryciem na ok. 15-20 minut. Po przecedzeniu pijemy w 2-3 porcjach.
Odwar: łyżkę owoców zalewamy wodą i ogrzewamy do momentu zagotowania. Gotujemy przez ok. 5 minut i przecedzamy. Pijemy w 2-3 porcjach.
Nalewka: pół szklanki suchych kwiatów i owoców zalewamy 400 ml wódki, macerujemy 14 dni i przecedzamy. Zażywamy 3 razy dziennie po 10 ml.
Czytaj też: Falenopsis - najpopularniejszy storczyk uprawiany na parapetach
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj