Jak uratować bez w wazonie? Prosty sposób, by przedłużyć żywotność bzu w bukiecie

i

Autor: Shutterstock Jak uratować bez w wazonie? Prosty sposób, by przedłużyć żywotność bzu w bukiecie

Domi i ogród

Jego zapach potrafi zawrócić w głowie, ale i tak chcemy go mieć w domu. Co zrobić, aby uratować bez lilak w wazonie? Dodaj ten składnik do wody, a bez będzie długo cieszył oczy

2023-05-10 14:29

Kiedy kwitnie bez, nie da się obok niego przejść obojętnie. Obłędny zapach lilaka zachwyca każdej wiosny. Naturalna woń, która nijak się ma do popularnych sztucznych aromatów odświeżaczy powietrza, sprawia, że chcemy przenieść go do domu. Bez w wazonie nie tylko pięknie stanowi także atrakcyjną dekorację. Co zrobić, aby pięknie się prezentował dłużej niż dwa dni po zerwaniu?

Bez w wazonie trudno utrzymać na dłużej niż dwa trzy dni, ale nie jest to niemożliwe. Jest kilka sposobów na to, by kwiaty o pięknym zapachu równie pięknie prezentowały się w bukiecie nawet przez tydzień. Jednak zanim pomyślimy o przedłużeniu trwałości bukietu, musimy pamiętać o porze ścinania bzu. Najlepszy czas na zerwanie pachnących gałązek lilaka to wczesny ranek lub późny wieczór, kiedy roślina nie jest narażona na pełne słońce. O czym jeszcze musimy pamiętać?

Jak utrzymać bez w wazonie? O tym musisz pamiętać, jeśli chcesz cieszyć się kwiatami na dłużej

Bez w wazonie postoi dłużej, jeśli po ścięciu kwiatów oderwiemy dolne liście z gałązek. W wodzie powinny znaleźć się tylko łodyżki bez zielonych części. Warto także zahartować gałązki. W tym celu zanurzamy końcówki łodyg wrzątku na około 5-10 sekund. Następnie umieszczamy kwiaty w wazonie z czystą wodą w temperaturze pokojowej. Kolejnym sposobem na przedłużenie trwałości bzu w wazonie jest dodanie łyżeczki cukru do wody. Sprawdzi się także miedziana moneta lub aspiryna. Jeśli nie dodajemy do wody żadnych odżywek, trzeba ją codziennie wymieniać na świeżą i nie zapominać o przycinaniu gałązek. Są także sposoby na to, by uratować kwiaty, które lekko zwiędły i straciły jędrność.

Jak uratować bez w wazonie? Sposób na przedłużenie żywotności bzu w bukiecie

Jeśli bukiet z bzu zaczyna więdnąć, można go jeszcze uratować. Najprostszym sposobem, który przywróci mu witalność, jest kąpiel. Zanim, przytnijmy końcówki gałązek i dokładnie opłuczmy. Dopiero tak przygotowany bez zanurzamy w całości w misce z zimną wodą. Po mniej więcej trzech godzinach kwiaty znów będą świeże i sprężyste.

Czego symbolem jest bez? Dobrze się zastanów, zanim wręczysz bukiet bzu w prezencie

Według mitologii celtyckiej oszałamiający zapachem bez miał magiczną moc przenoszenia ludzi do świata bogów. Natomiast w języku kwiatów bez jest symbolem wyjątkowości uczucia do drugiej osoby. Stąd też często bukiet buz wręczamy mamom z okazji ich święta czy dodajemy do wiązanek ślubnych. Znaczenie ma także kolor kwiatów. Białe oznaczają niewinną, czystą miłość. Z kolei te w odcieniach fioletu są symbolem młodzieńczej, pierwszej miłości i tajemnicy uczuć.

ZOBACZ TEŻ: Genialna domowa odżywka do pelargonii. Sprawdź, czym nawozić pelargonie aby pięknie kwitły

Quiz o wiosennych kwiatach. Zestaw arcytrudnych pytań, z którymi nie masz szans
Pytanie 1 z 10
Na rozgrzewkę coś łatwego. Pora wrócić do szkoły. W popularnej piosence o witaniu wiosny, zanim chochoły spadły z róż, pierwszy obudził się?
Cięcie lilaka pospolitego (bzu) po kwitnieniu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki