Alergicy na kontakt z pozoru niegroźną substancją reagują katarem, kaszlem, łzawieniem oczu lub swędzącą wysypką.
Nad tym, dlaczego tak się dzieje, od lat głowią się naukowcy. Z ich badań wiadomo, że na powstawanie alergii mają wpływ: zanieczyszczenie środowiska, wzrastające użycie środków chemicznych oraz skłonności genetyczne.
Choć objawy uczulenia są podobne do zwykłego przeziębienia, które jesienią zdarzają się częściej, to wprawny alergolog bez trudu odróżni oba schorzenia. Do wizyty lekarskiej powinny skłonić cię: katar i kaszel, które pojawiają się w określonych porach, np. podczas kwitnienia traw, pylenia drzew, lub jesienią kiedy w domu powietrze robie się zawilgocone lub zbyt suche.
Sprawdź, co cię uczula
Aby móc skutecznie leczyć alergię, należy odkryć, co nas uczula. Jest to możliwe na podstawie specjalistycznych testów. Mogą być to:
- testy skórne, które polegają na nacinaniu skóry lub wstrzykiwaniu substancji uczulającej i obserwowaniu, czy nie powstają np. obrzęki, zaczerwienienia, bąble;
- testy prowokacyjne - pacjent, pod kontrolą lekarza, wdycha lub przyjmuje doustnie alergeny. Po pobraniu krwi bada się ich stężenie;
- testy z krwi - krew bada się w celu określenia przeciwciał IgE, przeciwko wybranym alergenom.
Jak rozpoznać, że to alergia a nie przeziębienie
Alergie na kurz i roztocza objawiają się z reguły nad ranem i w nocy. Budzimy się z zaczerwienionymi oczami, z katarem lub zatkanym nosem. DOdatkowym alergenem mogą być grzyby. To sprawa wilgoci - trzeba na nią uważać szczególnie w łazience. Grzyby pleśniowe moga rozwijać się w zakamarkach przy umywalce, prysznicu, wannie, ubikacji, nawet przy zlewie w kuchni i w podstawkach i doniczkach kwiatów. Jezeli dużo czasu spędzamy poza domem na powietrzu, a dopiero w domu dostajemy kaszlu, może to oznaczać, że mamy alergię na kurz lub pleśń.
Najczęstsze objawy alergii
- Lejący się, rzadki katar
- Łzawienie, zaczerwienienie, swędzenie oczu
- Ataki kichania
- Zmiany skórne: wysypki, zaczerwienienia, podrażnienia
- Napady duszności
- Obrzęki jamy ustnej, twarzy i krtani
- Podwyższona temperatura ciała
- Bóle brzucha, kolki i wzdęcia