Jesień w ogrodzie to pora porządków. Jeśli porządnie i o czasie wykonasz wszelkie prace, to w przyszłym roku cieszyć się będziesz pięknym ogrodem.
Zacznij od sprawdzenia, czy na drzewach lub krzakach nie zostały jeszcze jakieś niezebrane plony. Upewnij się, czy nadają się do spożycia i zagospodaruj je. O tej porze możesz zbierać owoce jabłoni, grusz, warzywa korzeniowe, selery, fasolę (na suche ziarno). Owoce i warzywa, które zostały porażone chorobami grzybowymi, należy także zebrać i zakopać na głębokości co najmniej 40 cm. Należy to zrobić bardzo starannie, bo nawet jeden zakażony owoc może stać się przyczyną zarażenia całego drzewa.
Wycinka drzew i gałęzi
Zanim przystąpisz do usunięcia drzew i gałęzi, sprawdź, czy na liściach nie pojawiły się choroby grzybowe, zwłaszcza mączniak (biały nalot). Te, które jeszcze utrzymują się na drzewach, można usunąć, posługując się dostępnymi preparatami. Opadłe liście należy palić, aby nie dopuścić do przetrwania zarodników grzybów.
Chore drzewa czy krzewy trzeba usunąć, ale uwaga, należy pamiętać, że nie jest to prosta sprawa. Planując wycinkę drzewa, należy zwrócić się do urzędu gminy, aby uzyskać zgodę. Drzewa chore czy zagrażające bezpieczeństwu ludzi i mienia wycina się bez żadnych opłat, ale zgoda na taką wycinkę też jest wymagana.
Dokładnie przyjrzyj się gałęziom. Stare czy połamane usuń, posługując się profesjonalnym sprzętem, przede wszystkim nożycami (ręczne, elektryczne), sekatorami i piłami do drzewa. Do cięcia drobniejszych gałęzi zastosuj sekator (od ok. 20 zł), do grubszych - nożyce (ok. 200-400 zł).
Koszenie i grabienie
Przed zimą koniecznie należy uporządkować trawnik. Prawdopodobnie będzie to ostatnie grabienie i koszenie w tym sezonie. Jeśli masz kompostownik, możesz oczywiście składować tam liście. Jeśli nie, masz co najmniej dwa wyjścia. Albo spalisz liście i to, co zgrabisz, albo załadujesz je do toreb i zamówisz firmę, która ci to wywiezie. To drugie rozwiązanie wiąże się oczywiście z kosztami. Pierwsze wyjście też nie jest idealne, bo podczas spalania wydziela się dużo dymu zawierającego szkodliwe dioksyny i powstaje trujący tlenek węgla oraz tlenek azotu. Natomiast dobrym wyjściem jest zastosowanie rozdrabniaczy do gałęzi, które jednocześnie koszą i mielą resztki. Taki sprzęt to wydatek kilkuset złotych, ale są i takie po ok. 2 tysiące.
NARZĘDZIA OGRODNICZE - porównaj parametry, sprawdź ceny i wybierz na Tuznajdziesz.pl>>>
Sadzenie roślin owocowych
Jesienią sadzimy drzewa i krzewy owocowe oraz ozdobne, aby zdążyły się ukorzenić przed mrozami. Pamiętaj, że najlepiej wybrać takie odmiany, które mają niewielkie rozmiary, za to dają znaczne plony, o mniejszych wymaganiach środowiskowych i łatwiejsze w pielęgnacji. Oraz takie, które są odporne na niskie temperatury, przymrozki i najmniej podatne na choroby.
Z krzewów ozdobnych najlepiej udających się w naszym klimacie możesz wybrać np. forsycję, hortensję, kalinę koralową, jaśminowiec, żurawinę, wrzos, bukszpan, jarzębiną, azalię, bez, magnolię.
Perełką w twoim ogrodzie może być miłorząb japoński (miniatruka osiągająca wysokość co najwyżej 2 m). Jego piękne serduszkowate liście, jesienią w złotym kolorze, utrzymują się aż do ujemnych temperatur, długo więc cieszą oczy swą słoneczną barwą.
Przygotowanie bylin
Musimy zadbać o byliny, czyli rośliny wieloletnie. Większość z nich można uprawiać w jednym i tym samym miejscu od kilku do kilkunastu lat. Ponieważ jednak rozrastają się, należy je dzielić i rozsadzać. A najlepszą do tego porą jest późna jesień. Jesienny termin jest doskonały zwłaszcza dla roślin kwitnących wczesną wiosną. Teraz moż-na też sadzić rośliny cebulowe, np. zimowit, szafran, tygrysówkę. Warto pamiętać, że kwiaty cebulowe doskonale komponują się z bylinami, krzewami iglastymi i liściastymi krzewami ozdobnymi.
O tej porze wykopujemy cebule, kłącza i bulwy tych gatunków, które nie zimują w gruncie, np. dalie czy frezje, oczywiście jeśli takie mamy w ogrodzie. Pędy odcinamy 10 cm ponad karpą (systemem korzeniowym), karpy suszymy, następnie umieszczamy w skrzynkach, przesypujemy korą, torfem lub trocinami i zostawiamy w suchym pomieszczeniu o temp. ok. 5 st. C.
Ochrona delikatnych
Dookoła krzewów wrażliwych na mróz (róże, hortensje, powojniki) usypujemy kopczyki ziemi, by uchronić dolne części pędów i korzenie przed mrozami. Bo nawet jeśli gałęzie przemarzną, to wiosną rośliny odbiją z pączków. Ciepłolubne rośliny zimozielone (różaneczniki, pierisy) osłaniamy w całości. Można otulić je np. agrowłókniną lub zieloną matą szkółkarską. Bardziej strzeliste rośliny zimozielone można profilaktycznie związać sznurkiem, dla ochrony przed jesiennymi wichurami i śniegiem. Wokół młodych drzew i krzewów udeptujemy ziemię, żeby utrudnić myszom gnieżdżenie się w ich sąsiedztwie.
Nawożenie gruntu
Nie zapominamy o jesiennym nawożeniu, zwłaszcza preparatami fosforowymi i potasowymi. Na grządkach przeznaczonych w przyszłym roku pod pomidory, selery, ogórki, kapustę można zastosować obornik. Jest to cenny nawóz organiczny, bo dzięki bogactwu zawartych w nim minerałów wykazuje niezwykle korzystny wpływ na właściwości biologiczne gleby. Obornik zwykle stosuje się co 3-4 lata. Po rozrzuceniu na glebie należy od razu ją przekopać.
Nawozy należy stosować zgodnie z instrukcją, bo przenawożenie szkodzi roślinom.
Sprawdzenie narzędzi
Przejrzyj swoje narzędzia i sprzęt ogrodniczy. Przed zimą trzeba je oczyścić i zabezpieczyć, aby mogły służyć latami. Przygotuj miejsce, gdzie możesz to wszystko trzymać. Pamiętaj, że zwłaszcza ten wyższej klasy powinien być konserwowany zgodnie z instrukcją.