lNajwięcej czasu będziesz musiał poświęcić bylinom, zwłaszcza tym, które nie zimują w gruncie. Wiele z nich jest wrażliwych na mróz, musisz je więc wykopać z ziemi i przechować przez zimę w pomieszczeniu. Po wykopaniu osusz rośliny w ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu. Następnie oczyść je z resztek ziemi, usuń łodygi, liście i obumarłe korzenie. Tak przygotowane bulwy, cebule i kłącza włóż do skrzynki i przysyp suchym torfem. Przechowuj je w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Zanim rośliny przekwitną, warto przyczepić do nich karteczki z nazwą odmiany. Dzięki temu nie zapomnisz, co masz.
lPo wykopaniu bylin czas zająć się trawnikiem. Zacznij od zagrabienia leżących na nim liści. Jeśli zostaną na zimę, ograniczą dopływ światła i powietrza. W konsekwencji trawa przyduszona liśćmi opadającymi z drzew zgnije i wiosną trzeba będzie uzupełniać "łyse placki". Trawnik musisz jeszcze skosić. Ostrza ustaw wysoko. Przed zimą trawa powinna mieć wysokość ok. 4 cm. Zapobiegnie to ryzyku wystąpienia pleśni śniegowej lub zmniejszy je do minimum. Pamiętaj też, by nie chodzić po trawniku w czasie mrozu, gdyż możesz trwale okaleczyć źdźbła trawy.
lWażnym zadaniem jest też uprzątnięcie liści. Jeżeli jest ich dużo, możesz ułożyć je na stosie i przygotować z nich kompost. Pamiętaj jednak, że do kompostu nie powinieneś dodawać liści, a także innych resztek roślinnych (gałęzie, łodygi kwiatów) porażonych chorobami grzybowymi lub bakteryjnymi (mączniak, rdza, zgnilizna brunatna). Takie rośliny musisz spalić. Wcześniej jednak upewnij się, czy w twojej okolicy palenie liści jest dozwolone.
lBryły korzeniowe roślin przeniesionych do ogrodu i wkopanych z donicą do ziemi zapewne bardzo się rozrosły. Takie egzemplarze właśnie teraz najlepiej jest przesadzić do donicy o numer większej.
Co z roślinami balkonowymi
Nie zapomnij zadbać o wieloletnie rośliny balkonowe, które są wrażliwe na zimno. Przed nadejściem przymrozków przenieś je do zimowej kwatery. Może to być niedogrzany pokój, klatka schodowa lub jasny, nieprzemarzający garaż. Najważniejsze, by temperatura pomieszczenia wynosiła 5-10 st. C. Rośliny wiecznie zielone potrzebują światła. Z kolei gatunki zrzucające liście mogą zimować w ciemnych pomieszczeniach. Gdy jednak pozostawisz je w miejscach oświetlonych, utrzymają liście i w przyszłym roku zakwitną wcześniej.
W czasie zimowego odpoczynku rośliny mają mniejsze zapotrzebowanie na wodę. Nie znaczy to jednak, że mogą się bez niej obyć. Raz w tygodniu sprawdź wilgotność podłoża, nie dopuszczając ani do przemoczenia, ani przesuszenia bryły korzeniowej.