Jesienne przepisy. Witaminy w słoiku!

2013-10-07 4:00

Najsmaczniejsze sezonowe owoce i warzywa powoli znikają ze sklepowych półek. To ostatni dzwonek, by wydobyć z nich to, co najcenniejsze, i zachować na zimę. Czas na przetwory! Swoimi przepisami na pyszności zamknięte w słoikach podzielili się z nami znani mistrzowie kuchni: Kurt Scheller (61 l.) i Jakub Kuroń (28 l.).

Kurt Scheller:

- Nalewka własnej roboty czy konfitura, jeszcze pachnąca słońcem, w chłodne dni będzie nam przypominała o lecie. Podobnie jak suszone pomidory, zalane oliwą, które można dodawać do wszystkiego - makaronów, sałatek, sosów - czy też zjadać prosto ze słoika. A przyrządza się je bardzo prosto.

Jakub Kuroń:

- U nas w domu zawsze robiło się przetwory, i to dużo. Warzywa marynowane, konfitury, grzyby, soki, nalewki... Staram się kontynuować tę tradycję, zwłaszcza że to takie przyjemne zajęcie.

Przepis Kurta Schellera na suszone pomidory

Składniki:
- 1 kg dojrzałych pomidorów
- oliwa
- sól

Sposób przygotowania
Pomidory pokroić na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne. Blachę do pieczenia posypać sola, ułożyć pomidory skórką do dołu. Opiekać pomidory przez ok. 2,5 godz. w piekarniku nagrzanym do ok. 120 st. C. Pomidory są gotowe, gdy miąższ jest całkowicie suchy. Wysuszone przełożyć do słoików, zalać oliwą z oliwek tak, by całkowicie je zakrywała.

Przepis Jakuba kuronia na dżem z jabłek i cukinii z nutką cytryny

Składniki:
- 3 kg cukinii (po obraniu)
- 1 kg jabłek
- 2 łyżeczki cynamonu
- 2 łyżeczki suszonego imbiru
- 1 łyżeczka suszonej gałki muszkatołowej
- 2 galaretki cytrynowe
- 1 galaretka agrestowa
- 3/4 kg cukru

Sposób przygotowania
Cukinie obrać, wydrążyć, pokroić w kosteczkę. Tak samo postąpić z jabłkami. Wszystko razem wrzucić do garnka, zasypać cukrem, zostawić na ok. 10 godz. (najlepiej na noc), żeby puściło sok. Po tym czasie gotować na wolnym ogniu tak długo, aż cukinia i jabłka zaczną się rozpadać. Wtedy dodać przyprawy i galaretki i mieszać ok. 10 min. Zdjąć z ognia, wlać do wyparzonych wcześniej słoików. Można już nie pasteryzować.

Powidła z dyni

Składniki:
- 1 kg dojrzałej żółtej dyni
- 1 pomarańcza
- 3 łyżki wody
- sok z 1 cytryny
- pół łyżeczki imbiru
- 2 czubate łyżki cukru
- skórka otarta z pomarańczy

Sposób przygotowania
Dynię obrać, oczyścić z pestek, pokroić w kostkę. Pomarańczę obrać i podzielić na cząstki (wcześniej obetrzeć skórkę na tarce). Wymieszać z dynią, zalać 3 łyżkami wody i dusić na małym ogniu pod przykryciem, od czasu do czasu mieszając. Składniki mają się rozgotować na jednolitą masę. Przetrzeć mus przez sitko, dodać cukier, sok z cytryny, imbir i skórkę pomarańczową. Smażyć do żądanej gęstości. Gotowe powidła przełożyć do słoików i pasteryzować 15 minut.

Dżem ze śliwek z czekoladą

Składniki:
- 2,5 kg wypestkowanych dojrzałych śliwek węgierek
- 700-800 g cukru
- 1 laska wanilii
- 50-100 g kakao
- tabliczka (100 g) gorzkiej lub deserowej czekolady

Sposób przygotowania
Śliwki zemleć w maszynce do mięsa, smażyć, dodając cukier, do uzyskania pożądanej konsystencji. Pod koniec smażenia dodać kakao i połamaną czekoladę. Smażyć jeszcze kilka minut. Przekładać do wyparzonych słoiczków, zamknąć i studzić ustawione do góry dnem.

Ogórki z curry

Składniki:
- 5-6 kg dojrzałych ogórków
- natka selera
- 2 duże cebule
Zalewa
- opakowanie przyprawy curry
- 3 litry wody
- 2 szklanki cukru
- 1,5 szklanki octu 6-proc.
- 5 łyżeczek białej gorczycy
- 3 łyżki soli

Sposób przygotowania
Obrane ogórki przekroić wzdłuż na cztery części, wykroić gniazda nasienne. Ułożyć pionowo w słoikach. Do każdego dodać 2-3 liście z natki selera. Cebule pokroić w plastry. Wodę zagotować, do wrzątku dodać składniki zalewy i cebulę, ostudzić. Zalać pikle. Pasteryzować 5-10 min.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki