Czas dla siebie
Introwertyk ma potrzebę posiadania spokojnej przestrzeni i czasu tylko dla siebie. Normalne jest dla niego poszukiwanie chwili, aby spędzić ją z dala od towarzystwa. W fobii społecznej dominuje strach przed wszelkimi kontaktami społecznymi. W swoich obserwacjach warto więc wychwycić czy taki czas dla siebie sprawia człowiekowi przyjemność, czy jest dla niego koniecznością.
Samotność
Istotne jest rozróżnienie tego, czy dana jednostka żyje w chronicznej samotności. Jeśli jej potrzeba odosobnienia nie wpływa na nią w żaden istotny sposób lub też wpływa pozytywnie – nie masz się czym przejmować. Jeżeli jednak zauważasz u znajomej osoby unikanie kontaktów społecznych pomimo nieszczęścia związanego z przeżywaną przez niego samotnością, uznaj to za znak ostrzegawczy.
Nastawienie do kontaktów
Jak pomóc?
Jako osoba bliska lub znajomy, możesz w otwarty, lecz spokojny sposób dać do zrozumienia, że się martwisz. Okaż empatię do trudów, z jakimi może zmagać się dana osoba. Nie diagnozuj! Daj do zrozumienia, że dobrym rozwiązaniem byłaby tutaj wizyta u specjalisty od zdrowia psychicznego, a ze swojej strony zaoferuj zaangażowanie i chęć wsparcia.