depresja, załamana kobieta, smutna kobieta

i

Autor: East News

Jeszcze introwertyzm czy już fobia społeczna? Jak rozpoznać różnice?

2022-03-07 10:28

Będąc ekstrawertykiem lub ambiwertykiem może być niebywale ciężko rozpoznać introwertyka i jego potrzeby. Istnieje skrajny biegun introwertyzmu, który wchodzi w kategorie patologii. Fobia społeczna jest trudnym dla cierpiącej na nią jednostki tematem. Jest to również pewnego rodzaju choroba cywilizacyjna, ponieważ z biegiem lat zauważa się coraz częstsze jej diagnozowanie. Jak zatem z perspektywy trzeciej osoby dostrzec fobię społeczną? Jak odróżnić ją od introwertyzmu, aby móc ewentualnie pomóc drugiemu człowiekowi?

Czas dla siebie

Introwertyk ma potrzebę posiadania spokojnej przestrzeni i czasu tylko dla siebie. Normalne jest dla niego poszukiwanie chwili, aby spędzić ją z dala od towarzystwa. W fobii społecznej dominuje strach przed wszelkimi kontaktami społecznymi. W swoich obserwacjach warto więc wychwycić czy taki czas dla siebie sprawia człowiekowi przyjemność, czy jest dla niego koniecznością.

Samotność

Istotne jest rozróżnienie tego, czy dana jednostka żyje w chronicznej samotności. Jeśli jej potrzeba odosobnienia nie wpływa na nią w żaden istotny sposób lub też wpływa pozytywnie – nie masz się czym przejmować. Jeżeli jednak zauważasz u znajomej osoby unikanie kontaktów społecznych pomimo nieszczęścia związanego z przeżywaną przez niego samotnością, uznaj to za znak ostrzegawczy.

Nastawienie do kontaktów

Introwertycy po bardziej intensywnych stymulacjach społecznych będą potrzebowali spokojnego czasu, aby osiągnąć pewną równowagę psychiczną. Jak najbardziej ok będzie ich odcinanie się nawet od bliskich, kiedy czują się przeboćcowani. Osoby z fobią społeczną z kolei będą silnie unikać kontaktów interpersonalnych albo wręcz izolować się przed nimi.

Jak pomóc?

Jako osoba bliska lub znajomy, możesz w otwarty, lecz spokojny sposób dać do zrozumienia, że się martwisz. Okaż empatię do trudów, z jakimi może zmagać się dana osoba. Nie diagnozuj! Daj do zrozumienia, że dobrym rozwiązaniem byłaby tutaj wizyta u specjalisty od zdrowia psychicznego, a ze swojej strony zaoferuj zaangażowanie i chęć wsparcia.

Sonda
Czy Polacy mają dostateczną wiedzę na temat depresji?
Czy warto pomagać? (Ukraina)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki