Jezus z Nazaretu
Mógł przyjść na świat na przełomie września i października w 5, 7 lub 8 roku p.n.e. Był Żydem bez obywatelstwa rzymskiego. "Przyjął ciało z Maryi Dziewicy" - był jednocześnie człowiekiem i Bogiem. Z jednej strony żył, dojrzewał i rozwijał się jak człowiek, a z drugiej był bardzo świadomy swojej boskości, kiedy mówił: "Ja i Ojciec jedno jesteśmy". Uczniowie Jezusa głosili po Jego śmierci w całym imperium rzymskim, że Jezus - Mesjasz - zmartwychwstał i żyje. Ewangelie spisane po śmierci Jezusa stały się źródłem wiary.
Judasz
Miał przydomek Iskariota - mąż z Kariothu, czyli miasta w południowej Judei. Był tym z apostołów, który wydał swojego Mistrza w ręce Sanhedrynu w zamian za trzydzieści srebrników. Zapowiedź tej zdrady miała miejsce podczas Ostatniej Wieczerzy, po której Jezus z uczniami poszedł modlić się do Ogrójca. Po pojmaniu i skazaniu Jezusa nękany wyrzutami sumienia Judasz popełnił samobójstwo.
Matka Boska
Zanim Miriam, czyli Maria stała się matką Boga, była skromną, religijną Żydówką z Nazaretu. Nie wiadomo, ile lat miała Miriam z pokolenia Dawida, mieszkanka Nazaretu w Galilei, kiedy ukazał jej się anioł Gabriel. Żoną Józefa była ok. 30 lat, bo ten zmarł przed rozpoczęciem przez Jezusa działalności religijnej w Galilei. Matka Boska towarzyszyła synowi we wszystkich wędrówkach i dotarła z Nim do końca, pod krzyż.
Maria Magdalena
Czytaj dalej >>>
Maria Magdalena
Maria z Magdali. Była uczennicą Jezusa. Dołączyła do Niego po tym, jak wypędził z niej siedem złych duchów. Przez wieki mylnie utożsamiana z cudzołożnicą wymienioną w Ewangelii Jana. Wspominana przez wszystkich czterech ewangelistów. Jan oraz Marek przypisali jej rolę pierwszej osoby, której ukazał się zmartwychwstały Jezus.
Annanasz i Kajfasz
Arcykapłani. Pierwszy z nich, starszy, nie pełnił już swojej funkcji, której pozbawiły go władze rzymskie, ale zgodnie z prawem zachował tytuł arcykapłana do śmierci. Był cieszącym się ogromnym szacunkiem teściem oficjalnie urzędującego arcykapłana, Kajfasza.
Poncjusz Piłat
Od 26 roku n.e. rzymski prefekt okupowanej Judei, mianowany przez cesarza Tyberiusza. Wskutek nacisków i szantażu członków Sanhedrynu zatwierdził wyrok śmierci na Jezusa, mimo że podczas przesłuchania nie dopatrzył się dowodów Jego winy. Piłat popełnił samobójstwo, rzucając się do Tybru. Miało to miejsce za rządów cesarza Kaliguli.
Barabasz
Mężczyzna, który został uwolniony przez Piłata, ponieważ, zgodnie z tradycją święta Paschy, jednego ze skazańców obejmowano amnestią. Barabasz był współwięźniem Jezusa, sądzonym przez Piłata. Został uwolniony, a Chrystus skazany na ukrzyżowanie, mimo że Piłat sugerował Żydom, żeby uwolnić Jezusa. Tłum jednak wołał: "Wypuść nam Barabasza!".
Święta Weronika
Czytaj dalej >>>
Święta Weronika
Mieszkanka Jerozolimy, która niosącemu krzyż Chrystusowi podała chustę do otarcia twarzy. Na chuście miało odbić się oblicze Jezusa. Święta Weronika jest czczona w ramach pobożności ludowej. Średniowieczna legenda włoska podaje, że chusta z wizerunkiem Chrystusa uleczyła cesarza Tyberiusza. Za to legendy francuskie opisują, że św. Weronika żyła u boku nawróconego Zacheusza.
Szymon Cyrenejczyk
Szymon z Cyreny, ojciec Aleksandra i Rufusa, mieszkaniec Jerozolimy. Wracał właśnie bardzo zmęczony z pola do swojego domu w Jerozolimie, kiedy, zaraz po minięciu Bramy Efraimskiej, został zatrzymany przez żołnierzy namiestnika prowadzących Jezusa na Golgotę. Ci nakazali mu ponieść belkę krzyża razem z Jezusem, który omdlewał i padał pod jej ciężarem. Szymon Cyrenejczyk był zupełnie przypadkowym przechodniem, ale nie mógł odmówić żołnierzom. Szedł, dźwigając krzyż z Jezusem, aż do szczytu Golgoty. Potem był jednym ze świadków ukrzyżowania.
Święty Jan Ewangelista
Urodzony prawdopodobnie w Betsaidzie, syn Zebedeusza i Salome. Rybak znad jeziora Genezaret, powołany przez Jezusa na ucznia. Najmłodszy z apostołów. Przed śmiercią Jezus powierzył mu opiekę nad swoją matką. W domu Jana Ewangelisty, w Efezie (mieście leżącym u ujścia rzeki Kajstros w Azji Mniejszej), Matka Boska spędziła ostatnie lata życia. Stąd, po śmierci trafiła do nieba.
Święty Piotr Apostoł
Szymon, syn Jana. Rybak z Kafarnaum w Galilei, który na wezwanie Jezusa został Jego uczniem. Ponieważ jako pierwszy uznał, że Jezus jest Mesjaszem, ten nadał mu imię Piotr (tzn. skała, opoka wiary). Jezus powiedział mu: "I tobie dam klucze królestwa niebieskiego". Podczas aresztowania Jezusa bronił go zaciekle mieczem. Był pierwszym papieżem.