Dieta bezglutenowa
W przypadku osób nietolerujących zawartego w zbożach glutenu niezbędne jest jej stosowanie przez całe życie. Ale ta zdrowa dieta jest także przydatna w profilaktyce chorób jelit. Dieta polega na niejedzeniu produktów zawierających gluten, czyli unikaniu: pszenicy, żyta i jęczmienia, także w stanie przetworzonym. Gluten może się kryć tam, gdzie się go nie spodziewamy - w jogurtach zagęszczonych skrobią pszenną. W Polsce, ze względu na zanieczyszczenie ziarnami innych zbóż, stosując dietę bezglutenową, trzeba zapomnieć również o owsie. Mąkę z niepożądanych zbóż zastępuje się mąką kukurydzianą i ryżową. Poza wykluczeniem pokarmów z glutenem w diecie bezglutenowej ważne jest zastąpienie ich produktami bogatymi w witaminy A, D, E, K, C, B12 i kwas foliowy, w składniki mineralne, szczególnie żelazo i wapń. Dieta bezglutenowa powinna być uboga w słodycze.
Joanna Kurowska: Konsekwencja to podstawa
- Trzeba wyznaczyć sobie priorytety: zdrowe jedzenie, bez zajadania stresów słodyczami i zapychania się białym pieczywem, a także dużo ruchu mającego działanie przeciwmiażdżycowe. W polskich warunkach, gdzie przez sporą część roku jest chłodno, powinniśmy szczególnie dbać o zdrowe odżywianie. Nie mamy przecież tak łatwego dostępu do dojrzewających na słońcu owoców i warzyw jak mieszkańcy krajów śródziemnomorskich. U nas, gdzie zimą króluje kiszona kapusta, powinniśmy korzystać z sezonowych warzyw i owoców, ale i uwzględniać mrożonki, wcale nie uboższe w składniki ważne dla zdrowia. Zauważyłam, że kiedy odżywiam się sensownie, np. rezygnuję z produktów mlecznych (z wyjątkiem kozich), których ludzki organizm nie trawi, znika ospałość, lepiej wyglądam - po prostu chce mi się żyć. Dobrze jest nie dać się zwariować i zachować proporcje. Radości ze zjedzenia kawałka urodzinowego tortu córki nie da się zastąpić satysfakcją bycia nieustępliwą w kwestii zdrowej diety. Po prostu czasem, nie za często, potrzebujemy do życia czegoś, czego żaden dietetyk nie uznałby za zdrowe.
Zobacz: Tak odchudzają się gwiazdy!
Przepisy na posiłki w diecie bezglutenowej Pyszne placki w ciapki Składniki:
* 4 ziemniaki,
* 1 cukinia,
* 1 jajko,
* 2 płaskie łyżki mąki kukurydzianej,
* posiekany cienki szczypiorek,
* dwa rozdrobnione ząbki czosnku,
* olej ryżowy do smażenia,
* 1 mały jogurt - do polania, sól, pieprz
Sposób przygotowania: Ze startej na grubej tarce, lekko posolonej cukinii odcisnąć sok. Zetrzeć drobno ziemniaki, posiekać szczypiorek, przecisnąć czosnek przez praskę. Wymieszać wszystkie składniki, usmażyć placki na oleju. Podawać rumiane, polane jogurtem.
Zupa krem z dyni Składniki:
* pół niedużej dyni,
* kawałek świeżego imbiru,
* pół świeżej papryczki chili,
* pół szklanki obranych pestek dyni,
* pół szklanki płatków migdałów,
* pół litra wywaru z włoszczyzny,
* ząbek czosnku,
* kawałek żółtego sera,
* olej ryżowy do smażenia,
* sól,
* pieprz
Sposób przygotowania: Obraną i pokrojoną dynię podsmażyć na dnie garnka na oleju ryżowym z dodatkiem pozbawionej pestek, pokrojonej papryczki chili i obranego, posiekanego imbiru. Dodać gorący, posolony wywar z włoszczyzny i ząbek czosnku, doprawić pieprzem, gotować do miękkości dyni. Lekko wystudzić, dodać pestki dyni i płatki migdałów, zmiksować. Podawać po posypaniu powierzchni kremu startym żółtym serem.