Już wiemy po co zebra ma pasy! Naukowy HIT

2013-12-19 14:37

Po co zebra ma pasy? Naukowcy już wiedzą! Po latach spekulacji i domysłów teraz już na pewno. Teza dowiedziona została dokładnymi badaniami komputerowymi!

 

Po latach badań naukowcy z Uniwersytetu z Queensland opracowali nową teorie znaczenia pasów na ciele zebry- jak donosi sfora.pl. Wszystkie dotychczasowe przypuszczenia okazały się błędne. Czarno-białe, bądź biało-czarne, jak kto woli umaszczenie zebry ma związek z iluzją optyczną.
Zobacz też: Warszawa. Szalony naukowiec znęcał się nad zwierzętami
Zebra dzięki pasom i iluzji jaką wywołują nie zdradza swoich ruchów. Drapieżnik bądź owad do ostatniej chwili nie wie , jakie ruchy wykona zwierze.
Jak tłumaczy szef badań dr Martin How z Uniwersytetu w Queensland: ”u ludzi i wielu gatunków zwierząt działa tzw. mechanizm detekcji ruchu. Obwody neuronowe przekształcają informacje przekazywane przez oczy, by określić kierunek w jakim porusza się dany obiekt. Biorą przy tym pod uwagę jedynie kontur danego obiektu [...] Naszym zdaniem, te iluzje sprawiają, że owady i drapieżniki mylą kierunek ruchu zebry. To sprawia, że owady przerywają w ostatnim momencie lądowanie na ich ciele, drapieżniki rezygnują z ataku, bo nie są w stanie precyzyjnie określić położenia ofiary”.
Naukowcy przetestowali tą technikę iluzji pasów na modelach komputerowych.

 

Po latach badań naukowcy z Uniwersytetu z Queensland opracowali nową teorię wyjaśniającą po co zebra ma pasy - donosi sfora.pl. Wszystkie dotychczasowe przypuszczenia okazały się błędne. Czarno-białe, bądź biało-czarne pasy zebry mają związek z iluzją optyczną.

Zobacz też: Warszawa. Szalony naukowiec znęcał się nad zwierzętami

Zebra dzięki pasom i iluzji jaką wywołują nie zdradza swoich ruchów. Drapieżnik bądź owad do ostatniej chwili nie wie, jakie ruchy wykona zwierzę.

Jak tłumaczy szef badań, dr Martin How z Uniwersytetu w Queensland: - U ludzi i wielu gatunków zwierząt działa tzw. mechanizm detekcji ruchu. Obwody neuronowe przekształcają informacje przekazywane przez oczy, by określić kierunek w jakim porusza się dany obiekt. Biorą przy tym pod uwagę jedynie kontur danego obiektu [...] W tym przypadku iluzje sprawiają, że owady i drapieżniki mylą kierunek ruchu zebry. To sprawia, że owady przerywają w ostatnim momencie lądowanie na ich ciele, drapieżniki rezygnują z ataku, bo nie są w stanie precyzyjnie określić położenia ofiary”.

Naukowcy przetestowali technikę iluzji pasów na modelach komputerowych. A was przekunuje ta teoria?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają