Kalendarz alergika pomoże uczulonym na alergeny wziewne, czyli pyłki traw i drzew, unikać białek i innych substancji uczulających (alergenów). To ważny element leczenia chorób alergicznych (alergii). Mapa pylenia umożliwia sprawdzenie aktualnego poziomu pylenia określonych gatunków roślin w poszczególnych regionach Polski. To zaś pozwala na lepszą kontrolę objawów choroby. Kalendarz pylenia i alergia wziewna – sprawdź, co i kiedy pyli w kwietniu.
Pyłek brzozy osiąga bardzo wysokie stężenia w atmosferze – nawet kilka tysięcy ziaren w 1 metrze szesciennym powietrza. Głównym alergenem pyłku brzozy jest alergen Bet v 1.Alergen Bet v 2 (profilina) jest panalergenem obecnym w większości ekstraktów owoców i warzyw. Chorzy z alergią na Bet v 2 zwykle są uczuleni na inne alergeny pyłku brzozy oraz alergeny wielu jadalnych owoców i warzyw. Uczuleniu na alergeny pyłku brzozy zwykle towarzyszy uczulenie na alergeny pyłku leszczyny i olszy.
Alergii na pyłki może towarzyszyć alergia pokarmowa. U osób uczulonych na pyłek brzozy objawy alergii mogą pojawiać się także po zjedzeniu m.in. jabłka, gruszki, wiśni marchwi, selera, soi czy orzeszków ziemnych. Taka reakcja alergiczna, zwana krzyżową, wynika z podobieństwa w budowie alergenów zawartych w pyłku brzozy i wspomnianych pokarmach.
Najczęściej manifestuje się ona jako zespół alergii jamy ustnej (ang. oral allergy syndrome, OAS). Objawia się on łagodnym obrzękiem i swędzeniem warg, podniebienia i/lub języka oraz gardła czy uszu. Również może pojawić się chrypka. U około 10 proc. pacjentów z OAS dochodzi nawet do – zagrażającego życiu – wstrząsu anafilaktycznego, dlatego ta grupa osób powinna być zaopatrzona w auto- lub ampułkostrzykawki z adrenaliną.
Charakterystyczne jest to, że objawy pojawiają się natychmiast (do około 15 minut) po spożyciu uczulającego pokarmu. W wielu przypadkach gotowanie i pieczenie warzyw, owoców – czyli poddanie ich obróbce termicznej, zapobiega wystąpieniu objawów OAS. Objawami reakcji krzyżowej mogą być również pokrzywka, atopowe zapalenie skóry i objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, nudności czy wymioty.
Co i kiedy pyli?
Aby to sprawdzić, wybierz na mapie region Polski, który cię interesuje. Następnie w tabeli pod mapą znajdź odpowiedni miesiąc. Aby precyzyjnie podać czas pylenia, miesiące są podzielona na dekady.
W kolumnie po lewej stronie znajdź listę alergenów. Jeśli dana komórka jest zaznaczona na żółto, oznacza to małe stężenie pyłku. Kolor pomarańczowy mówi o umiarkowanym stężeniu pyłku, a kolor bordowy alarmuje o dużym stężeniu pyłku.
Jeśli komórka pozostaje biała, w danym okresie roślina nie pyli.
Skąd pochodzą dane do kalendarza?
Dane prezentowane w naszym kalendarzu pyleń zostały zebrane przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych (OBAŚ). Punkty pomiarowe OBAŚ działają na terenie większych miast Polski od 1990 roku. Wykorzystują m.in. unikatową metodę automatycznego rozpoznawania ziaren pyłku roślin, którą opracowali pracownicy ośrodka wraz z naukowcami z Politechniki Warszawskiej.