Maj to bardzo uciążliwy czas dla alergików. Katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa, astma, wysypki skórne, łzawiące oczy to wszystko z czym muszą uporać się alergicy.
Co pyli w maju?
Pyłki traw
Według badań ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) blisko 16% przypadków alergicznego nieżytu nosa wywołują pyłki traw. W naszym kraju wyróżniamy około 200 gatunków traw. Pylenie trawy najsilniej objawia się w drugiej połowie maja, w czerwcu i lipcu. Uczulenie na alergeny pyłku traw jest najczęstszą przyczyną pyłkowicy, czyli alergicznego zapalenia spojówek, które objawia się poprzez pieczenie spojówek, łzawienie oraz zaczerwienienie. W dniach, gdy stężenie alergenów pyłku traw jest bardzo wysokie, u części alergików mogą występować objawy astmy pyłkowej. Osobom uczulonym na alergeny pyłku traw odradza się spacery po łące, przebywanie w pobliżu skoszonej trawy, a także w pobliżu zbóż uprawianych w Polsce, zwłaszcza w okresie największego pylenia. Alergeny traw są najdokładniej zbadanymi alergenami na świecie.
Pyłki brzozy
Alergeny pyłku brzozy są w Polsce, po alergenach pyłku traw, najczęstszą przyczyną objawów alergicznego nieżytu nosa i atopowej astmy pyłkowej. Pylenie brzozy przypada na kwiecień i pierwsze dni maja. Pyłek brzozy osiąga bardzo wysokie stężenia w atmosferze – nawet kilka tysięcy ziaren w 1 metrze szesciennym powietrza. Głównym alergenem pyłku brzozy jest alergen Bet v 1.
Alergen Bet v 2 (profilina) jest panalergenem obecnym w większości ekstraktów owoców i warzyw. Chorzy z alergią na Bet v 2 zwykle są uczuleni na inne alergeny pyłku brzozy oraz alergeny wielu jadalnych owoców i warzyw. Uczuleniu na alergeny pyłku brzozy zwykle towarzyszy uczulenie na alergeny pyłku leszczyny i olszy.
Pyłki dębu
W naszym klimacie wyróżniamy dwa rodzaje dębu: szypułkowy i bezszypułkowy. Pierwszy typ obecny jest na terenie całego kraju, natomiast drugi nie występuje w górach oraz w północno – wschodniej części Polski. Na początek maja przypada okres pylenia dębu szypułkowego i trwa około 2 tygodnie, zaraz po jego zakończeniu swój okres pylenia zaczyna dąb bezszypułkowy. Z racji faktu, iż drzewo bardzo dobrze znosi wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, coraz częściej sadzone jest w miastach, przez co alergicy w dużym stopniu wystawienie są na jego właściwości alergiczne.
Pyłki szczawiu
Szczaw jest chwastem i występuje głównie w strefie klimatu umiarkowanego. Okres pylenia szczawiu przypada na maj i czerwiec. Występuję głównie na glebach żyznych i bogatych w azot. Uczulenie na alergeny szczawiu występuje bardzo rzadko.
Pyłki sosny
Sosna należy do rodziny drzew iglastych, w Polsce występuję 4 gatunki sosny: sosna pospolita, sosna czarna, limba i kosodrzewina. Mimo, iż nie odnotowano większych przypadków uczuleń na alergeny pyłków sosny, to jednak wysokie stężenie pyłku w okresie pylenia może wywoływać mechaniczne uszkodzenia nosa, co ma duży wpływ na późniejsze objawy alergicznego nieżytu nosa wywołanego przez alergeny pyłków traw. Podczas okresu pylenia i opadów deszczu, w kałużach można zauważyć żółty osad nazywany często „siarczystym deszczem".
Zarodniki grzybów Alternaria
Reakcje alergiczne na grzyby mogą przybrać różne postacie t.j. alergia wziewna, alergia pokarmowa, alergia kontaktowa czy też uczulenie na antybiotyki. Zarodniki Alternaria zaczynają się uaktywniać już w maju, w dniach o bardzo wysokiej temperaturze powietrza. Grzyby z tej rodziny są najbardziej uczulającymi alergenami ze wszystkich pleśni. Stężenie zarodników w powietrzu podczas okresu pylenia znacząco przewyższa liczbą stężenie pyłków roślinnych. Z racji tego, iż zarodniki są dużo mniejsze od pyłków wnikają głębiej do naszego układu oddechowego, przez co mogą wywoływać alergię także dolnych dróg oddechowych.