Styczeń:
Przez cały styczeń pyli Cladosporium, czyli grupa grzybów pleśniowych licząca kilkaset gatunków. Zarodniki pleśni z tego rodzaju są jednym z najczęstszych powodów alergii. Pylenie tych grzybów jest w tym miesiącu niewielkie, ale i tak niebezpieczne. Pod koniec miesiąca zaczyna pylić leszczyna, ale stężenie jej alergenów w powietrzu jest niskie.
Luty:
Nadal pyli leszczyna, a jej zawartość w powietrzu jest średnia. Poza tym na początku lutego zaczyna pylić olsza. Najpierw średnio, a w środku lutego i pod koniec miesiąca mocno. Przez cały luty pylą (w stopniu niskim) grzyby z rodzaju Cladosporium.
Marzec:
Na początku marca pylenie leszczyny jest średnie, w środku niewielkie, a pod koniec miesiąca zanika. Olsza do połowy marca pyli bardzo mocno, a pod koniec średnio. Z początkiem tego miesiąca pyli już topola, której pyłki stopniowo zajmują w powietrzu coraz więcej miejsca. Przez cały marzec w niewielkim stopniu pylą też zawzięcie grzyby Cladosporium. Pod koniec miesiąca (w stopniu niskim) zaczyna pylić przebogaty rodzaj mikroskopijnych grzybów Alternaria.
Kwiecień:
Przez cały miesiąc bardzo silnie pyli brzoza, a na początku kwietnia równie mocno robi to topola, która w środku miesiąca pyli już średnio, a pod koniec jej pyłków nie ma już w powietrzu. Z początkiem kwietnia startuje średnie pylenie jesionu. Z biegiem dni wzrasta ono stopniowo, dając stężenie bardzo mocne, a potem średnie. Pod koniec kwietnia pylenie tego drzewa niemal zanika. W środku miesiąca do potężnego pylenia roślin dorzuca się dąb. Stężenie jego pyłków w powietrzu jest najpierw średnie, potem już bardzo mocne. W kwietniu pylą też w niewielkim stopniu wytrwałe grzyby z rodzajów Cladosporium i Alternaria. Pylenie Cladosporium pod koniec miesiąca wzrasta do poziomu średniego.
Maj:
Uwaga, silne pylenie!
W maju zaczynają pylić trawy, pod koniec miesiąca już bardzo mocno. Na początku maja kończy się pylenie brzozy, za to bardzo silnie pyli wtedy dąb, co stopniowo ustaje z końcem miesiąca, kiedy stężenie jego pyłków w powietrzu jest już niewielkie. W małym stopniu nasyca powietrze szczaw, którego pylenie trwa cały miesiąc. W środku maja zaczynają pylić babka, pokrzywa i komosa, i robią to do końca miesiąca, ale w stopniu znikomym. Grzyby Cladosporium przez cały maj pylą bardzo silnie. Alternaria na początku miesiąca pyli niewiele, a potem stężenie alergenów produkowanych przez ten rodzaj grzybów wzrasta.
Czerwiec:
Uwaga, bardzo silne pylenie!
W tym miesiącu alergikom bardzo dają się we znaki trawy, które przez cały czerwiec pylą bardzo mocno. Z dużą siłą pyli w czerwcu także szczaw, a babka tylko w niewielkim. Pokrzywa pyli silnie niemal przez cały miesiąc, a stężenie jej alergenów w powietrzu z biegiem dni wzrasta. Trzydzieści gatunków komosy zaczyna pylić w środku czerwca i pylą na poziomie średnim do końca miesiąca. Cladosporium pyli potężnie przez cały miesiąc, a pylenie Alternarii na początku czerwca jest średnie, a potem wzrasta do silnego.
ZOBACZ: Alergia. Rozpoznać wroga [PORADA EKSPERTA]
Lipiec:
Uwaga, silne pylenie!
W lipcu nadal bardzo silnie pylą trawy, pod koniec miesiąca pylenie jest już tylko na średnim poziomie. Zaczynają pylić bylica pospolita i inne gatunki tej wszędobylskiej rośliny, a stężenie jej alergenów wzrasta stopniowo od słabego do bardzo silnego. Szczaw pyli przez cały lipiec, a jego pyłki wypełniają powietrze tylko w stopniu średnim. Babka pyli niewiele, za to pokrzywa, zaczynająca od stanu średniego, szybko osiąga poziom mistrzowski. Poza tym pylą bardzo mocno naprzykrzające się grzyby z rodzajów Cladosporium i Alternarii. Komosa pyli przez cały lipiec ze średnią mocą.
Sierpień:
Uwaga, silne pylenie!
Nadal pylą trawy, najpierw uwalniając niewiele alergenów, potem ciut więcej. Bylica naprzykrza się alergikom przez cały sierpień i robi to intensywnie, by pod koniec miesiąca nieco odpuścić. W sierpniu niewiele alergenów śle z wiatrem szczaw i z końcem miesiąca przestaje. Pokrzywy atakują zawzięcie z dużą siłą przez całe 31 dni. Komosa pyli słabo, podobnie jak pokrzywa, która dla odmiany produkuje rekordowe ilości pyłków. W połowie miesiąca zaczyna pylić popularny chwast – ambrozja. Na początku lekko, a od połowy sierpnia nieco mocniej. Grzyby z rodzajów Cladosporium i Alternarii nie odpuszczają, pyląc bardzo mocno przez cały miesiąc.
Wrzesień:
We wrześniu trawy pylą ze średnią i słabnącą mocą. Bylica pyli słabo przez cały miesiąc, podobnie jak babka i ambrozja. Pokrzywa, podobnie jak ambrozja, na początku września pyli średnio, a potem w mniejszym stopniu. Zawzięte Cladosporium i Alternaria pylą przez cały wrzesień, z tym że drugi z grzybów pod koniec września nieco odpuszcza.
Październik:
Alergenów w październikowym powietrzu jest już niewiele. Kończy pylić pokrzywa, podobnie jak ambrozja, choć pylenie tej drugiej trwa nieco dłużej. Nawet grzyby Cladosporium i Alternaria pracują na zwolnionych obrotach. Pierwszy z rodzajów ze średnią siłą, drugi na początku października również ze średnią, a potem już słabą.
Listopad:
W listopadzie niemal nie ma pylenia. Wyjątkiem są Cladosporium i Alternaria pylące bardzo słabo. Zresztą drugi z rodzajów pod koniec listopada przerywa pylenie, które wznowi dopiero w marcu następnego roku.
Grudzień:
W tym zimnym miesiącu nadal produkują alergeny grzyby z rodzaju Cladosporium.