Kalendarz świąt kościelnych na 2022 rok. Kiedy trzeba uczestniczyć w Mszy?

2022-01-20 8:22

Do kościoła chodzić trzeba, żeby dostać się do Nieba! W prostych treściach tkwi wielka mądrość. Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2022 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks prawa kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.

Święta nakazane w 2022 roku:

1 stycznia (sobota) – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki

6 stycznia (czwartek) – Trzech Króli, czyli uroczystość Objawienia Pańskiego

17 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc

29 maja (niedziela) – Wniebowstąpienie Pańskie

5 czerwca (niedziela) – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki)

16 czerwca (czwartek) – Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

15 sierpnia (poniedziałek) – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

1 listopada (wtorek) – Uroczystość Wszystkich Świętych

25 grudnia (niedziela) – Uroczystość Narodzenia Pańskiego

Ważne święta w 2022 roku:

W te święta wierni nie są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy świętej oraz powstrzymywania się od prac niekoniecznych, jednak polscy biskupi zachęcają do udziału w liturgii również w te dni.

2 lutego (środa) – Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej)

2 marca (środa) – Środa Popielcowa

19 marca (sobota) – Uroczystość świętego Józefa

25 marca (piątek) – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego

14 -16 kwietnia (czwartek-sobota) – Triduum Paschalne (UWAGA: Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się Mszy św.)

18 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny

6 czerwca (poniedziałek) – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła

3 maja (wtorek) – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

29 czerwca (środa) – Uroczystość świętych Piotra i Pawła

8 grudnia (czwartek) – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

26 grudnia (poniedziałek) – Święto świętego Szczepana, pierwszego męczennika

Adwent rozpocznie się 27 listopada.

Kodeks Prawa Kanonicznego wskazuje, że: „Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego” (KPK, kan. 1248, § 1)

To znaczy, że w święta nakazane wierni mają obowiązek czynnego uczestnictwa w mszy świętej w dany dzień lub wieczorem w dzień poprzedzający święto. Zdarza się, że w niektórych sytuacjach może być to niemożliwe, np. z powodu pandemii, gdy wielu praktykujących wiernych obawia się o własne zdrowie lub z powodu koronawirusa albo kwarantanny nie może uczestniczyć w eucharystii. Kodeks Prawa Kanonicznego posiada zapis, w którym został poruszony temat nieobecności podczas mszy świętej.

Jeżeli z braku świętego szafarza albo z innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w Eucharystii, bardzo zaleca się, ażeby wierni brali udział w liturgii Słowa, gdy jest ona odprawiana w kościele parafialnym lub innym świętym miejscu, według przepisów wydanych przez biskupa diecezjalnego, albo poświęcali odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub w grupach rodzin.

KPK, kan. 1248 § 2

W czasie pandemii jest możliwy też udział symboliczny w eucharystii przez internet. Wiele parafii prowadzi obecnie msze online. Przed oglądaniem Mszy Świętej warto się przywitać  z Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie.

Powstała aplikacja do mszy online.

Portal powstał dla wiernych chcących obejrzeć mszę świętą online w niedzielę bez wychodzenia z domu. Można uczestniczyć w mszy świętej przed własnym monitorem czy urządzeniem mobilnym. Misją  portalu jest umożliwienie wygodnego wysłuchania mszy w niedzielę tym, którzy z różnych względów nie mogą uczestniczyć w niej osobiście. Staje się to istotne w szczególności w sytuacjach kryzysowych takich jak zagrożenie epidemiologiczne. W takich chwilach biskupi ordynariusze diecezji udzielają dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej i zalecają wiernym korzystanie z transmisji w mediach. 

Charytatywny challenge na wieży kościoła św Rocha

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają