Otyłość jest wymieniania jako jednak z chorób współistniejących, która naraża na ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Eksperci przestrzegają również, że zwiększa ona ryzyko zgonu nawet o połowę. Z dużą nadwagą wiążą się również inne choroby, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Osoby otyłe posiadają osłabiony układ odpornościowy przez co są o wiele bardziej narażenie na zakażenie się koronawirusem. Jak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Północnej Karoliny przeprowadzonej na grupie 400 tys. przypadków, osoby otyłe, które chorowały na COVID-19 aż dwa razy częściej musieli być leczenie w szpitalach, a prawdopodobieństwo, że trafia na oddział intensywnej terapii rosło nawet o 74 proc. Niestety, nadwaga i otyłość to choroby cywilizacyjne, z którymi zmagają się kraje wysoko rozwinięte. Dodatkowe kilogramy stanowią nie tylko problem wizualny, ale przede wszystkim negatywnie wpływają na nasze zdrowie. W dietetyce jednym z podstawowych narzędzi do obliczenia prawidłowej masy ciała jest wskaźnik BMI. Pozwala ona sprawdzić, czy nasza waga jest w normie. Jak wyliczyć BMI?
Wskaźnik BMI obliczamy, dzieląc masę ciała (w kilogramach) przez wzrost do kwadratu (w metrach). Dla przykładu osoba ważąca 63 kg i mierząca 169 cm będzie miała BMI na poziomie 22, czyli w normie.
Jakie są normy BMI?
<16,0 wygłodzenie
16,0 – 16,9 wychudzenie
17,0 - 18,5 niedowaga
18,5–24,9 waga prawidłowa
25,0–29,9 nadwaga
30,0–34,9 otyłość I stopnia
35,0–39,9 otyłość II stopnia
≥40 otyłość III stopnia
Podczas wyliczania BMI należy pamiętać, że często jedynie ten wskaźnik nie może być wykorzystywany do określenia problemów. W przypadku sportowców posiadających dużą tkankę mięśniową wyniku BMI mogą wskazywać na otyłość, a nic takiego nie ma w ich przypadku miejsca. Obok wskaźników BMI warto sprawdzić również procentową zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie.