Sanktuarium Pasyjno-Maryjne, Kalwaria Zebrzydowska - przewodnik, co warto zobaczyć

2010-02-18 14:52

W grudniu 1602 r. Mikołaj Zebrzydowski, wojewoda krakowski, wystawił na zamku w Krakowie akt fundacyjny oraz przekazał bernardynom teren pod budowę kościoła i klasztoru. Jak głosi legenda, na decyzję wojewody wpłynęło widzenie, w którym Urszula Zebrzydowska zobaczyła przez okno nad górą Żar unoszące się ku niebiosom trzy płonące krzyże

W ołtarzu głównym kościoła umieszczono złotą figurę Matki Bożej Anielskiej zakupioną w Loreto i poświęconą przez papieża Sykstusa V.

Przed obliczem Matki Boskiej Kalwaryjskiej w 2002 roku Jan Paweł II złożył złoty krzyż papieski.

Pielgrzymki Jana Pawła II:

1979: W czasie I pielgrzymki papież Polak nadał kościołowi głównemu tytuł Bazyliki Mniejszej.

1987: Był obecny podczas obchodów 100- -lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej na krakowskich Błoniach. Podkreślił znaczenie obrazu w jego życiu i ofiarował na początku Roku Maryjnego Złotą Różę papieską Kalwaryjskiej Pani.

1991: Pielgrzymując do Wadowic i Częstochowy, zatrzymał się w Kalwarii Zebrzydowskiej.

1999: Z powodu choroby papież nie przybył na Błonia, ale modlił się przed Cudownym Obrazem w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich.

2002: II pielgrzymka papieska do Kalwarii. Papież złożył u stóp Matki Bożej Kalwaryjskiej złoty krzyż papieski.

Warto zobaczyć:

Park Pielgrzymkowy, czyli dróżki łączące zespół kościołów i kaplic w stylu barokowym, z lotu ptaka przypominają różne figury geometryczne. Wszystko to jest wkomponowane w naturalny krajobraz przypominający Ziemię Świętą.

Prostokątny dziedziniec odpustowy zbudowany w 1624 roku, zwany Rajskim Placem. Na placu umieszczono dwa posągi - św. Franciszka i św. Antoniego.

Kościół, a zwłaszcza prezbiterium i część nawy głównej kościoła. Barokowe wnętrze budowli zdobią bogato rzeźbione ławy. Zachwycają tu piękne obrazy i dwukondygnacyjny chór zakonny.

Trzy kaplice przylegające do prezbiterium: kaplicę Zebrzydowskich, w której umieszczono cudowny wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej; kaplicę św. Antoniego Padewskiego z 1687 r. oraz kaplicę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Panny Marii z 1749 r.

Kamienne schody wybudowane w latach 1927-32, prowadzące na plac Rajski.

Matkę Bożą Kalwaryjską, piękny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem podarowany przez Stanisława Paszkowskiego z Brzezia.

Jak dojechać do sanktuarium:

Z Krakowa autobusem PKS do przystanku Lanckorona Rynek (stamtąd pieszo: ok. 20 minut). Z Kalwarii Zebrzydowskiej autobusem w kierunku Wadowice, Andrychów, Bielsko-Biała, Żywiec lub Cieszyn. Trzeba wysiąść w Brodach. Pociągiem do stacji Kalwaria-Lanckorona.

Gdzie przenocować:

Dom Pielgrzyma przy sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej oferuje: apartamenty, pokoje kategorii I z łazienką, wyposażone w czajnik i radio, pokoje kategorii II 3-, 4- i 5-osobowe, pokoje wieloosobowe od 6 do 15 osób oraz pokoje wieloosobowe z łóżkami piętrowymi.

Rezerwacja: tel. 608-211-992, recepcja czynna od godz. 7.00 do 22.00.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki