Skąd się biorą kamienie w nerkach? Tworzą się z minerałów i skrystalizowanych soli. Ponad 80 proc. z nich zawiera wapń - nie zostało jednak w pełni wyjaśnione dlaczego. Prawdopodobnie wchłaniany z pokarmu wapń nie zostaje w całości wydalony z moczem, lecz gromadzi się w nerkach. Być może również i dlatego, że kości uwalniają nadmierną ilość tego minerału do krwi na skutek zaburzeń przemiany materii.
Małe kamyczki mogą przechodzić przez układ moczowy niezauważalnie, nie powodując żadnych objawów. Większe powodują ból w okolicy lędźwiowej. Najgorsze dolegliwości pojawiają się wówczas, kiedy kamień czy też kamienie zaczynają się przemieszczać z nerki do moczowodu. Najbardziej charakterystycznym objawem kamicy nerkowej są nagle pojawiające się ostre lub tępe, napadowe, bardzo silne bóle - tzw. kolka nerkowa. Ból rozpoczyna się w okolicy lędźwiowej (dół pleców) i promieniuje niżej, do spojenia łonowego. Bólom mogą towarzyszyć nudności, a w moczu może pojawić się ślad krwi.
Większość kamieni zostaje wydalona samoistnie, zanim to jednak nastąpi, należy choremu podawać środki przeciwbólowe. Najbezpieczniejszą metodą walki z kamieniami jest laser - do moczowodu wprowadza się cienkie jak włos włókno optyczne, które w zetknięciu z kamieniem wyzwala energię rozbijającą go. Fragmenty są wydalane samoistnie. Kamienie można też rozbijać wysokoenergetycznymi falami, ultradźwiękami.
Co sprzyja tworzeniu się kamieni
- przewlekłe zakażenia dróg moczowych
- choroby przytarczyc
- dieta bogata w wapń i szczawiany (szczaw, szpinak, rabarbar)
- przyjmowanie zbyt dużych ilości wit. C
- picie zbyt małych ilości płynów
- choroby jelit
- wieloletnie przyjmowanie środków przeciwbólowych
- upalna pogoda (wówczas duża część wypitych płynów nie jest wydalana przez nerki, a przez gruczoły potowe, wskutek czego wzrasta stężenie wapnia w moczu)
Domowe sposoby w wydalaniu kamieni
- Co dzień pij co najmniej 8 szklanek wody (niektórzy urolodzy zalecają nawet więcej)
- Unikaj napojów gazowanych, słodkich, bogatych w fosforany (coca-cola)
- Wystrzegaj się pokarmów ze szczawianami
- Ogranicz sól, która wiąże się z wapniem, powodując tworzenie się złogów
- Ogranicz spożycie czekolady, herbaty i orzechów
- Popijaj herbatki ze skrzypu, liści brzozy, owoców jałowca