Kręgosłup to główny i najważniejszy element narządu ruchu. Decyduje nie tylko o naszej postawie i sprawności, ale także o pracy wielu innych narządów. Jak mawia specjalista schorzeń narządów ruchu, dr Wiesław Niesłuchowski, kręgosłup to "szara eminencja" naszego ciała.
Szara, bo nie rzuca się w oczy, a mimo to pełni jedną z kluczowych funkcji w organizmie. Każde zaburzenie funkcji kręgosłupa może mieć wpływ na różne inne funkcje naszego ciała.
Schorzenia kręgosłupa leczy się w zależności od tego, która jego część choruje i jak bardzo posunięta jest taka dolegliwość.
Nie tylko rwa kulszowa
W przypadku rwy kulszowej pomaga leżenie na twardym łóżku z płaską poduszeczką pod głową tak, by nogi, zgięte pod kątem prostym, znalazły się na podwyższeniu. Pośladki powinny być uniesione. W tym przypadku pomagają również mokre, ciepłe okłady i ćwiczenia rozluźniające. Rwa kulszowa jest zwykle sygnałem, że w organizmie doszło do zbyt dużych napięć mięśniowych, stąd właśnie potrzeba ćwiczeń relaksująco-rozluźniających.
Metody leczenia
Większość schorzeń kręgosłupa, poza ewentualnym leczeniem farmakologicznym, wymaga terapii uzupełniającej, na którą składają się zwykle zabiegi fizykoterapeutyczne. A jest to odpowiednia gimnastyka, masaże, okłady ciepłe lub zimne. Dobre wyniki daje akupunktura, ale o tym, czy można ją zalecić, musi zadecydować lekarz. Czasami lekarz zaleca leczenie polem magnetycznym, ultradźwiękami, prądami interferencyjnymi (nałożenie na siebie prądów zmiennych o różnych częstotliwościach) lub laserem. Bardzo dobre wyniki daje tradycyjna gimnastyka lecznicza, o ile wykonuje się ją dokładnie według zaleceń i systematycznie. Ta terapia przy okazji pomaga w rozluźnieniu mięśni i ich wzmocnieniu oraz w uruchomieniu usztywnionych stawów. Poprzez gimnastykę leczniczą można opanować nowe stereotypy ruchowe, dzięki czemu udaje się w przyszłości unikać takich sekwencji ruchów, które być może są powodem dolegliwości.
Kręgarz bywa pomocny
Powodzeniem w leczeniu chorób kręgosłupa cieszą się zabiegi chiropraktyki, czyli metody kręgarskie. Jednak aby były skuteczne, powinny być wykonywane przez doświadczonych kręgarzy. I nie powinno się tej metody stosować zbyt często, bo może to doprowadzić do nadruchliwości stawów. Aby kręgosłup nie dokuczał, należy przede wszystkim pamiętać, że się go ma i poświęcać mu więcej uwagi nie tylko wtedy, gdy zaczyna o sobie przypominać. Umiarkowana aktywność fizyczna, unikanie obciążeń, codzienne spacery, to jest to, co twój kręgosłup lubi najbardziej.