Migrena to silny, pulsujący ból, któremu mogą towarzyszyć światłowstręt, nudności, wymioty i nadwrażliwość na dźwięki.
Skąd się bierze ból głowy
Dowiedziono, że podczas ataku dochodzi do rozszerzenia naczyń mózgowych, a to oznacza, że choroba jest związana z ośrodkowym układem nerwowym. Do pojawienia się migreny prowadzi zmniejszone stężenie podobnej do hormonu substancji ustrojowej - serotoniny. Sprzyjają jej także:
zmiany hormonalne związane z cyklem miesiączkowym u kobiet
pogoda
ostre światło
stres
niektóre pokarmy, np. alkohol, czekolada, czerwone wino, sery pleśniowe
Kto choruje
Migrena może występować w każdym wieku, ale najczęściej zdarza się między 25. a 55. rokiem życia. Kobiety cierpią na nią trzy razy częściej niż mężczyźni.
Nie bez znaczenia jest czynnik genetyczny. Jeśli na migrenę chorował któryś z członków twojej rodziny, i ciebie może dopaść. U niektórych osób może występować tzw. migrena weekendowa. Pojawia się ona po dłuż-szym spaniu, gdyż zaburzenie rytmu snu i czuwania jest też czynnikiem sprzyjającym chorobie.
Jak sobie poradzić
Jeśli migrenę powodują określone czynniki, które rozpoznajesz, unikaj ich. Lekarze zalecają na wszelki wypadek unikanie wina (także białego), serów żółtych i pleśniowych, przetworów mięsnych zawierających azotyny, produktów fermentacji, jak sos sojowy i tych, w których znajduje się glutaminian sodu. Uwaga, kawa jednym przy migrenie pomaga, u innych nasila ataki.
Połóż się do łóżka w chłodnym, zaciemnionym pomieszczeniu, z chłodnym kompresem na czole.
Popij herbatkę z melisy lub kwiatu lipy albo mięty.
Wykonaj masaż skroni (lepiej, jak poprosisz o to kogoś z domowników).
Jak tylko poczujesz, że zbliża się napad, zażyj lek przeciwbólowy.
Przy częstych atakach zaopatrz się w specjalne plasterki przeciwmigrenowe (ok. 9 zł.), do kupienia w aptece bez recepty.
Zażyj kapsułkę z wyciągiem ze złocienia maruna.
Jeśli domowe sposoby nie pomagają, zgłoś się do poradni leczenia bólu.