Jak pielęgnować tuje po zimie? Rady ogrodników, dzięki którym rośliny będą soczyście zielone

i

Autor: Shutterstock

Dom i ogród

Kiedy i jak nawozić tuje po zimie? Ogrodnicy radzą jak zrobić domowy nawóz do tui na wiosnę

2024-02-14 14:56

Tuje królują w ogrodach Polaków. Rośliny, którymi skutecznie można osłonic się przed niechcianymi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów wymagają jednak specjalnej pielęgnacji. Szczególnie po suchej zimie trzeba o nie odpowiednio zadbać. Kiedy i jak nawozić tuje po zimie? Oto rady ogrodników i przepis na naturalną odżywkę.

Kiedy tuje budzą się zimowego uśpienia czas pomyśleć o nawożeniu. Na wiosnę rośliny potrzebują zupełnie innego nawozu niż jesienią. Dlatego, jeśli marzy nam się piękny, soczyście zielony szpaler żywotników, warto wykorzystać domową odżywkę, którą przegotujesz z kuchennych składników. Jaki jest najlepszy nawóz do tui na wiosnę? Sprawdź, kiedy i jak nawozić tuje.

Kiedy i jak nawozić tuje po zimie? Ogrodnicy radzą jak zrobić domowy nawóz do tui na wiosnę

Tuje warto nawozić o każdej porze roku, szczególnie gdy rosną na ubogiej glebie. Rośliny powinny być zasilane przynajmniej trzy razy w roku. Wiosną, nawożenie najlepiej przeprowadzić na początku okresu wegetacyjnego, zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja. Letnia dawka odżywki będzie odpowiednia na początku lipca. Jesienne nawożenie najlepiej wykonać na przełomie września i października. Wiosna to czas wzrostu roślin, dlatego nawóz, który zastosujemy, powinien zawierać większą dawkę azotu niż nawóz jesienny. To właśnie dzięki niemu tuje bujnie rosną. Ważnymi składniami są też fosfor i potas, ale również mikroelementy takie jak magnez i żelazo, dzięki którym tuje mają piękny zielony kolor. Kiedy tych składników brakuje, gałązki żółkną lub brązowieją na końcach. W sklepach ogrodniczych jest mnóstwo gotowych preparatów. Wieloskładnikowe nawozy do iglaków będą najlepszym wyborem. Odżywki w płynie działają szybciej, ale krócej. Natomiast granulaty wolniej się wchłaniają, jednak dłużej działają. Ważne jednak, by stosować te środki zgodnie z zaleceniem producenta. Zbyt częste i nadmierne stosowanie nawozów mineralnych może doprowadzić do zasolenia gleby i obumierania rośliny. Dlatego, warto od czasu do czasu zastosować także odżywki organiczne. Oprócz gotowych preparatów ze sklepu ogrodniczego możemy także nawozić tuje domową odżywką. Wystarczy pokroić bardzo dojrzałego banana (ze skórką) na mniejsze kawałki, przełożyć do słoika i zalać gorącą wodą. Po 48 godzinach odcedzić. Takim domowym nawozem warto podlać tuje w maju. Tuje zasili także gnojówka z majowych pokrzyw. Łatwo ją zrobić: pokrzywy zalewamy wodą, przykrywamy i zostawiamy na minimum tydzień. Gdy mieszanka przestanie się pienić, nawóz jest gotowy. Do podlewania tui mieszamy gnojówkę z wodą w proporcji 1:10. Oprócz tego świetnie sprawdzi się także woda po gotowaniu ziemniaków, kalafiora lub fasolki szparagowej oraz fusy z kawy.

ZOBACZ TEŻ: Kwiaciarka radzi, kiedy sadzić bratki i jak je pielęgnować, by długo kwitły. Te odmiany można wsadzić do gruntu już w lutym

W marcu jak w…? Rozwiąż quiz i sprawdź, jak dobrze znasz polskie przysłowia o wiośnie
Pytanie 1 z 10
Dokończ przysłowie: „Kwiecień plecień, bo przeplata...”
Jak założyć żywopłot z tui (żywotników)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki