Choć mogłoby się wydawać, że lilie przycina się wtedy, kiedy kwiat przekwitnie, to niestety takie działanie sprawi, że roślina będzie osłabiona. Łodygi, choć nie wyglądają zbyt estetycznie, muszą zostać aż do jesieni.
Kiedy obcina się lilie? Zrób to w odpowiednim momencie, a za rok kwiaty znów pięknie zakwitną
Lilie kwitną od maja do września, ale niestety nie wolno obcinać łodyg zaraz po przekwitnięciu. Kiedy lilie stracą już swój urok, trzeba jedynie oderwać uschnięte pąki. Dzięki temu roślina nie będzie marnowała energii na zawiązanie nasion. Nie powinno się jednak ścinać łodygi z liśćmi, które są potrzebne do wzmocnienia cebuli. Cały pęd usuwamy, dopiero gdy zacznie żółknąć i usychać. Możemy także stopniowo usuwać obumierające liście.
Jak przycinać lilie po kwitnieniu?
Kiedy lilie zupełnie stracą swój urok, łodyga i liście zżółkną i zaczną usychać, to znak, że czas na cięcie. Co ważne łodygi ścinamy ostrym sekatorem, tuż nad ziemią. Większość odmian lilii może przezimować w gruncie. Cebulek nie trzeba wykopywać jesienią.
Kiedy sadzić lilie? Najlepszy termin
Lilie najlepiej sadzić jesienią na przełomie września i października. W przypadku odmian późno kwitnących można to także zrobić na przełomie marca i kwietnia. Lilie najlepiej rosną na stanowisku średnio zacienionym. Idealnie, gdy łodygi są w cieniu a kwiaty w słońcu, dlatego warto je posadzić obok piwonii, floksów czy paproci ogrodowych.
ZOBACZ TEŻ: Kiedy sadzić hortensje do gruntu? Ogrodnicy podają dwa terminy