Zamglone widzenie, zwłaszcza przy jasnym świetle, zniekształcenie obiektów, szybkie męczenie się wzroku, rozpraszanie światła wokół jego źródeł, a także zmieniający się kolor źrenicy (staje się szarobiała) - to charakterystyczne objawy zaćmy. Mogą doprowadzić do utraty wzroku.
Zapadają coraz młodsi
Jeszcze do niedawna zaćma była uważana za chorobę wieku podeszłego. Coraz częściej dotyka jednak młodszych. Chorobie sprzyja bowiem niezdrowy styl życia, palenie papierosów, częste stany zapalne, niektóre leki, np. sterydy, niektóre choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca, zaburzenia metaboliczne.
Zaćma może występować pod dwoma postaciami: jako zaćma wrodzona (jest spowodowana zaburzeniami w rozwoju już w pierwszych miesiącach życia płodowego, a przyczyną tych nieprawidłowości mogą być choroby matki podczas ciąży, jak np. różyczka, wirusowe zapalenie wątroby, grypa, opryszczka) i jako zaćma starcza, stanowiąca zdecydowana większość przypadków.
Metody leczenia
W początkowym okresie, gdy objawy nie są jeszcze nasilone, złagodzić je mogą leki podawane w kroplach do oczu. Jednak najskuteczniejszą metodą jest zabieg chirurgiczny, który może być przeprowadzony kilkoma różnymi sposobami. Wszystkie sprowadzają się jednak do usunięcia starej soczewki i zastąpienia jej nową, sztuczną. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa nie dłużej niż 30 min. Zwykle jest to fakoemulsyfikacja, polegająca na odessaniu jądra soczewki i włożeniu nowej, sztucznej soczewki. Po 2-3 tygodniach można wrócić do swoich codziennych czynności.
Metody można ze sobą łączyć, w zależności od stopnia zaawansowania choroby i ewentualnego współistnienia innych schorzeń oczu. I tak np. jeśli zaćmie towarzyszy krótko- lub nadwzroczność, tak dobiera się parametry sztucznej soczewki, żeby po zabiegu nie były już potrzebne okulary. Takie soczewki są wyposażone dodatkowo w filtry UV, chroniące przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
Jeśli pacjent ma także astygmatyzm, stosuje się soczewki toryczne, redukujące tę wadę. Jeśli natomiast astygmatyzm nie został usunięty, można go zlikwidować potem za pomocą korekcji laserowej.