Kiedy rozebrać choinkę? Są trzy tradycyjne daty/ zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Shutterstock,

Boże Narodzenie

Kiedy rozebrać choinkę? Trzy ważne daty, jeśli chcesz zachować tradycję

2024-12-29 5:04

Tradycja ubierania choinki opiera się na konkretnych datach, tak i rozbieranie drzewka ze świątecznych ozdób również odbywa się w wyznaczonych terminach. Oczywiście każdy może ubrać i rozebrać choinkę, kiedy ma na to ochotę. Żywe drzewko w doniczce można posadzić w ogrodzie, ścięte zostawić przy specjalnym kontenerze na śmieci. Jednak jeśli chcemy rozebrać choinkę zgodnie z tradycją, możemy wybrać jedną z trzech dat.

Według tradycji choinkę można rozebrać w trzech terminach. Ci, którzy chcą posprzątać szybko, ale zgodnie z zasadami, mogą zrobić to już 6 stycznia, czyli w święto Trzech Króli, które w 2025 roku wypada w poniedziałek. Drugą datą jest pierwsza niedziela po święcie Trzech Króli. Niedziela Chrztu Pańskiego wypada w tym roku 12 stycznia. Ostatnim terminem na rozebranie choinki jest 2 lutego, czyli święto Matki Bożej Gromnicznej.

Kiedy rozebrać choinkę? Trzy ważne daty, jeśli chcesz zachować tradycję

6 stycznia to pierwszy termin na rozebranie choinki zgodnie z tradycją. W uroczystość Objawienia Pańskiego (święto Trzech Króli) dajemy sobie czas na to, by skupić się na tym, co przed nami. Rozebranie choinki i posprzątanie świątecznych ozdób tego dnia oznacza, że narodzenie Chrystusa już się dokonało, a my możemy świętować pamiątkę objawienia się Jezusa mędrcom ze Wschodu, a przez nich wszystkim ludziom i całemu światu. 12 stycznia 2025 to data niedzieli Chrztu Pańskiego. Wtedy kończy się liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Według tradycji możemy wtedy rozebrać choinkę, posprzątać świąteczne ozdoby i skupić się na kolejnych wydarzeniach. W pierwszą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) wspominamy bowiem chrzest Jezusa Chrystusa w Jordanie, kiedy objawił się Izraelitom jako prawdziwy Mesjasz namaszczony Duchem Świętym. Skoro liturgiczny okres Bożego Narodzenia kończy się w pierwszą niedzielę po święcie Objawienia Pańskiego, to dlaczego choinka na placu św. Marka w Watykanie stoi do 2 lutego? Ponieważ właśnie wtedy obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego, inaczej zwane świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Wtedy kończy się tradycyjny okres Bożego Narodzenia, śpiewania kolęd i pastorałek. Samo święto upamiętnia ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej.

ZOBACZ TEŻ: Gwiazda niejednych świąt. Zrób to z poinsecją, a będziesz się nią cieszyć także za rok

Quiz: Najlepsze cytaty z „Samych Swoich”. Wiesz, kto to powiedział? Pawlak, Kargul a może Kokeszko? Szybki test wiedzy o popularnej filmowej trylogii
Pytanie 1 z 10
„Trzeba nam było szukać nowego wroga, jak tu pod bokiem znalazł się stary? Toż to by było nie po Bożemu” - kto w „Samych swoich” wypowiada te słowa?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają