Mieczyki to jedne z najbardziej efektownych letnich kwiatów, które zachwycają swoimi strzelistymi kwiatostanami i bogatą paletą barw. Ich majestatyczny wygląd sprawia, że są idealnym wyborem do tworzenia imponujących kompozycji w ogrodzie oraz eleganckich bukietów. Jeśli chcemy posadzić mieczyki w ogrodzie, musimy wybrać odpowiedni termin. Te kwiaty pochodzą z obszaru Morza Śródziemnego, więc nie lubią zimna. Ze względu na kształt liści, ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa gladius, czyli miecz. Dlatego też nazywane są gladiolami. Niegdyś były uznawane za rośliny lecznicze, dziś stanowią ozdobę ogrodów oraz miejskich skwerów. Pięknie prezentują się także w wazonie.
Kiedy sadzić mieczyki do gruntu? Nie przegap terminu, jeśli chcesz, by gladiole zjawiskowo zakwitły latem
Mieczyki są bardzo wrażliwe na mróz. Bulwy trzeba wykopać przed zimą i przechowywać je w chłodnym pomieszczeniu. Ponownie sadzimy je wiosną. Wielu ogrodników z obawy przed przymrozkami robi to w maju, a nawet w czerwcu. Te majowe powinny zakwitnąć w lipcu. Kwiaty najlepiej sadzić w pogodny dzień. Mieczyki źle znoszą nadmiar wody, która prowadzi do rozwoju chorób grzybowych. Dlatego przed wsadzeniem cebulek, warto zamoczyć je na 15 minut w grzybobójczym preparacie. Następnie trzeba je odsączyć i odczekać aż wyschną. Dopiero wtedy można umieścić je w ziemi. Gladiole lubią słoneczne i lekko zacienione, osłonięte od wiatru miejsca. Najlepiej rosną w żyznej glebie. Duże bulwy sadzi się głęboko na około 15 cm. Najlepszą metodą jest wykopanie dołka o głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości bulwy. Ważne też, by zachować piętnastocentymetrowy odstęp między kwiatami. Rośliny muszą mieć odpowiednio dużo miejsca, żeby w pełni się rozwinąć. Jeśli chcemy, by rabata z mieczykami wyglądała okazale, warto posadzić gladiole o różnym czasie kwitnienia. Wczesne odmiany kwitną po około 70 dniach od chwili posadzenia, średnio wczesne po około 90 dniach, a późne dopiero po upływie 110 dni.
Co lubią mieczyki? Podlewanie, nawożenie, podpory
Mieczyki wymagają regularnego podlewania, szczególnie w okresie suszy. Jednak trzeba uważać, by ich nie przelać. Mieczyki są podatne na choroby grzybowe, takie jak fuzarioza i szara pleśń. Aby zapobiec chorobom, należy unikać nadmiernego podlewania i zapewnić dobrą cyrkulację powietrza. W przypadku wystąpienia objawów choroby należy zastosować odpowiedni fungicyd. Mieczyki warto nawozić co 2-3 tygodnie nawozem wieloskładnikowym, przeznaczonym dla roślin kwitnących. Wysokie odmiany mieczyków mogą wymagać podpór, aby zapobiec łamaniu się kwiatostanów pod wpływem wiatru lub deszczu. Można użyć bambusowych tyczek lub specjalnych podpór do kwiatów.
ZOBACZ TEŻ: W kwietniu podlewam tym goździki. Kwiaty kwitną całe lato i zamieniają ogród w pachnący dywan

- Renata, 49 lat – Szukaj SPEŁNIENIA i zostaw przeszłość za sobą. Nauczycielki życia
- Aniszka, 52 lata: Pokochaj SIEBIE i nie bój się brać tego, co podsuwa życie. Nauczycielki życia
- Dorota, 41 lat – Bądź dla siebie PRIORYTETEM. Nauczycielki życia
- Agnieszka Pietruszka, 56 lat - Trzeba się od siebie ODCZEPIĆ. Nauczycielki życia
- Jola Rydkodym, 65 lat – UDA SIĘ, jeśli pozwolisz. Nauczycielki życia
- Marysia, 49 lat – Śpiewać naprawdę może KAŻDY. Nauczycielki życia
- Ewa, 42 lata – bez A PO CO CI TO?! Nauczycielki życia
- Maja Skoczek, 65 lat – przez życie do marzeń. Nauczycielki życia
- Kasia, 49 lat. Nauczycielki życia
- Ilona, 40+ lat. Nauczycielki życia
- Anna, 67 lat. Nauczycielki życia
- Alicja, 65 lat. Nauczycielki życia
- Asia, 49 lat i Dorota, 51 lat. Nauczycielki życia
- Asia Dyrkacz, 67 lat. Nauczycielki życia
- Dorota Zięciowska, brak metryki. Nauczycielki życia
- Krystyna, 89 lat. Nauczycielki życia
- Danka, 62 lat. Nauczycielki życia
- Diana Giurow, 40 lat. Nauczycielki życia
- Diana, 40 lat. Nauczycielki życia
- Mirka, 57 lat. Nauczycielki życia