Kiedy ścinać lawendę? Ważna jest pora dnia

i

Autor: Shutterstock

Dom i ogród

Kiedy ścinać lawendę? To najlepszy moment. Zrób to, a zatrzymasz najwięcej olejków eterycznych

2023-07-17 14:14

Lawenda potrafi odmienić oblicze ogrodu lub balkonu. Pięknie pachnie, przyciąga motyle, odstrasza komary i sprawia, że w słoneczne popołudnie możemy poczuć klimat Prowansji. Oprócz właściwości dekoracyjnych lawenda ma także mnóstwo zastosowań w kosmetyce, kuchni oraz w aromaterapii. Kiedy ją ścinać, by miała najwięcej właściwości?

Piękne fioletowe kwiaty lawendy zdobią ogród i balkon, jednak jeśli chcemy, żeby roślina zachowała swoje właściwości zdrowotne, musimy zebrać ją w odpowiednim momencie. Liczy się nie tylko miesiąc, ale także pora dnia. Kiedy lawenda zawiera najwięcej olejków eterycznych?

Kiedy ścinać lawendę do suszenia? Ważna jest pora dnia

Zbiory odbywają się zazwyczaj w lipcu i sierpniu. Lawendę ścinamy jeszcze przed pełnym rozkwitem. Kolor kwiatostanów jest już wyraźnie widoczny, ale płatki pozostają w pąkach. Wtedy roślina zawiera najwięcej olejków eterycznych. Ważna jest także pora dnia. Najlepiej ścinać lawendę w słoneczne przedpołudnie, kiedy roślina zdąży osuszyć się z porannej rosy. Im bliżej wieczora, tym stężenie olejków będzie mniejsze. Gałązki ścinamy ostrym sekatorem.

Kiedy przycinać lawendę? Odpowiednio przeprowadzony zabieg pobudzi roślinę do kwitnienia

Lawenda ma kilka ozdobnych gatunków. Najbardziej znana jest lawenda wąskolistna, która doskonale sprawdzi się na balkonie lub w ogrodzie, szczególnie kiedy lubimy odpoczywać tam w letnie słoneczne dni. Ta roślina charakteryzuje się wąskimi srebrzystymi listkami i fioletowymi kwiatami. Ze względu na swoją odporność na mróz, doskonale udaje się w naszym klimacie. Nie tylko ładnie wygląda, ale cudownie pachnie, w dodatku nęci motyle, odstrasza komary, relaksuje i łagodzi migreny. Jeśli postawimy kilka donic na balkonie lub posadzimy w ogrodzie, stworzymy sobie namiastkę Prowansji, która słynie z lawendowych pól. Lawenda nie jest wymagającą rośliną w uprawie, trzeba jednak pamiętać o przycięciu przekwitłych łodyg. Samo przycinanie ma także duży wpływ na kształt rośliny oraz jej kwitnienie. Pierwszy taki zabieg wykonuje się, gdy roślina jest mała i nierozgałęziona. Wtedy ścina się nawet połowę. Dzięki temu roślina wypuści dużo nowych pędów u podstawy, tworząc gęstą koronę. Następne cięcie przeprowadza się w kwietniu. Przycina się chore, złamane lub uszkodzone gałązki. Skraca się także młode wybujałe pędy, by uzyskać pożądany kształt. Ważne, aby pamiętać, że przycięcie starszych gałązek zbyt blisko ziemi może spowodować, że kwiat nie wypuści już nowych pędów. Kolejne cięcie przeprowadzamy systematycznie po kwitnieniu poszczególnych kwiatostanów, wycinając je wraz z kilkucentymetrowym fragmentem pędu. Jeśli uprawiamy lawendę w doniczce, zimą ustawiamy ją pod daszkiem, by ziemia nie namakała od deszczu lub śniegu.

ZOBACZ TEŻ: Rośliny odstraszające komary i meszki. Kwiaty, które warto wystawić na balkon i cieszyć się latem bez ukąszeń

Sonda
Podba Ci się zapach lawendy?
Zimowe Ogrody Ulricha
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki