Post dla katolika jest szczególnym wyrazem żalu za grzechy i symbolicznym udziałem w Męce Jezusa Chrystusa. W trakcie Wielkiego Postu katolicy praktykują post ilościowy i jakościowy i ścisły.
Post jakościowy - polega na powstrzymywaniu się od spożywania mięsa i wywaru z mięsa. Natomiast nie zabrania się spożywania jaj, nabiału, przypraw i tłuszczów zwierzęcych. Obowiązuje w większość piątków w roku.Post ilościowy - polega na ograniczeniu posiłków do jednego do syta dziennie. Natomiast nie zabrania się skromnych posiłków: porannego i wieczornego. Nie jest zabronione spożywania mięsa i ryb. Można łączyć posiłek południowy z wieczornym.Post ścisły - łączy oba posty w jeden. Obowiązuje w Wielki Piątek.
Zwolnieni z postu
Zwolnieni od przestrzegania postu są: osoby chore oraz kobiety ciężarne i karmiące; nieposiadający możliwości wyboru pokarmu, zmuszeni do spożywania tego, co zostało podane w zbiorowym żywieniu.
Wielki Post rozpoczynamy w Środę Popielcową.
W Środę Popielcową należy zrezygnować z potraw mięsnych i o ile nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań, zjeść tylko jeden większy posiłek w ciągu dnia oraz dwa bardzo małe. Ważne, żeby do tych wyrzeczeń podejść indywidualnie i powstrzymać się od jedzenia tego, co nam najbardziej smakuje.
Wielki Post kończy się o północy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę.
Wielki Piątek
Post ścisły polega na przestrzeganiu postu jakościowego i ilościowego. Post jakościowy - wstrzymanie się od jedzenia pokarmów mięsnych. Wolno jeść jajka, nabiał, ryby i przyprawy, a nawet produkty na tłuszczu zwierzęcym, np. masło. Post ilościowy - jednorazowy posiłek do sytości w ciągu dnia i skromne śniadanie i kolacja.
Wielka Sobota
Obowiązuje post zwykły. Można jeść wszystko poza mięsem i produktami przetworzonymi z mięsa bez ograniczania ilości. Natomiast już po Wigilii Paschalnej, która odprawiana jest zwyczajowo po zachodzie słońca, katolicy zaprzestają postu.