piesek

i

Autor: archiwum se.pl

Kiedy zwierzak gubi sierść

2013-09-09 4:00

Wypadanie sierści u psów i kotów to uciążliwość dla ich właścicieli. Jesienią jest zupełnie normalnym zjawiskiem - zwierzak może wtedy gubić sporo sierści. Niepokojące jest, gdy wypada ona kępami i pojawiają się łyse placki.

Wtedy należy się zgłosić do weterynarza, który wykona badania i ustali przyczyny tych dolegliwości. Na linienie naszych pupili mają wpływ wiek, pora roku, niewłaściwe żywienie, np. brak nienasyconych kwasów tłuszczowych czy substancji mineralnych w pokarmie. Czasami oprócz zwykłej karmy wystarczy urozmaicić nimi zwierzęciu dietę. Warto też od czasu do czasu dać mu łyżkę masła, tłuszcz bowiem wzmacnia sierść i nadaje jej połysk. Wypadanie sierści bywa też spowodowane groźnymi chorobami, np. grzybicą.

W przypadku psów naturalna jest zmiana sierści u szczeniaków na sztywniejszą i mniej puszystą. Z reguły dzieje się to między 6. a 12. miesiącem ich życia. Zarówno psy, jak i koty gubią więcej sierści jesienią i wiosną. Trwa to około 2-3 tygodnie, chociaż niektóre rasy linieją cały rok.

Zjawisku temu zapobiega częste i dokładne szczotkowanie. Jest to także masaż dla skóry, który pobudza wytwarzanie naturalnego tłuszczu chroniącego włosy. Zwierzaki długowłose trzeba czesać i szczotkować przynajmniej trzy razy w tygodniu, a te o gęstej sierści - raz w tygodniu.

Szczotki i grzebienie należy dobrać w zależności od rodzaju sierści i wielkości pupila. Warto zadbać też o dobry szampon czy odżywkę.

Do sprzątania mieszkania z sierści przydatne są gumowe miotły, takie jak w zakładach fryzjerskich, a także wałki do czyszczenia odzieży i tapicerki oraz welurowe szczotki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki